Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU se připravuje na klíčovou reformu copyrightu. Europoslanci o ní budou rozhodovat za pár týdnů

EU se připravuje na klíčovou reformu copyrightu. Europoslanci o ní budou rozhodovat za pár týdnů

Hlasování v Evropském parlamentu o reformě autorského práva v EU je na spadnutí. Podle zjištění redakce jej europoslanci ve výboru pro právní záležitosti (JURI) zařadili na své jednání, které je naplánováno na 20. – 21. června. Kdy bude o podobě reformy rozhodovat plénum, tedy všichni europoslanci, zatím není jisté. Ve hře stále zůstává možnost, že návrh nové legislativy bude finalizovat až nově složený Evropský parlament. Volby do něj se budou konat přesně za rok.

Původně se o moderním autorském právu v EU, které chce srovnat krok s měnícím se digitálním prostředím, mělo v právním výboru Evropského parlamentu hlasovat na začátku roku. Po měsících nejistoty to nyní vypadá, že k rozhodování konečně dojde. Podle informací redakce bude reforma copyrightu předložena poslancům k vyjádření na konci června – konkrétně na jejich řádné schůzi 20. a 21. června.

Jedním z hlavních důvodů „průtahů“ byla složitost a komplexnost nových pravidel – k návrhu se sešlo téměř tisíc pozměňovacích návrhů. Jak už v listopadu loňského roku v rozhovoru prozradil český europoslanec a předseda JURI Pavel Svoboda (KDU-ČSL/EPP), kromě toho za to mohly také personální změny na místě tzv. zpravodajů. Jejich úkolem je vypracovat zprávu k návrhu, ke které se poté vyjadřují ostatní europoslanci. „V rámci projednávání každého návrhu je třeba na úvod stanovit určitý harmonogram, který si ale určují sami projednávající, tedy zpravodaj a stínoví zpravodajové. Pokud dojdou k závěru, že potřebují více času, tento harmonogram změní,” uvedl Svoboda.

Práce na legislativě se ale nezastavila. „Projednáváme zásadní změnu autorského práva tak, aby toto vyhovovalo potřebám jednotného digitálního trhu. To není běžná novelizace. To je de facto práce na zcela nové legislativě,” dodal.

Evropská komise představila reformu autorského práva v EU v roce 2016. Chtěla tím reagovat na rychle se rozvíjející digitální prostředí. Nové technologie totiž postupně proměnily způsob produkce a distribuce hudby, filmů, televizních a rozhlasových pořadů, knih a tisku a změnily také způsob, jak se k nim lze dostat. Běžně se dnes využívá streamování hudby, platformy s nabídkou videí na vyžádání a také agregátory informací.

Reforma autorského práva obsahuje několik bodů, o kterých se vedou diskuse. Jedním z nich je i přebírání zpráv nebo jejich části agregátory zpráv, jako jjsou třeba Google News. Návrh Komise dále počítá s posílením postavení vydavatelů novin a časopisů, kteří musí hájit svá práva vůči poskytovatelům internetových služeb. „Mezi největší diskuse patří rozhodně výjimka z autorského práva pro tzv. text and data mining v oblasti vědy a výzkumu,“ dodává Svoboda.

Poté, co reforma projde hlasováním v klíčovém výboru JURI, bude se k ní vyjadřovat celé plénum. Zatím není jisté, kdy se tak stane, ale ambice je stihnout to do voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou na jaře příštího roku. V opačném případě by reformu dotahovali „noví“ europoslanci a navíc složení europarlamentu by mohlo být zcela jiné.

Poté, co návrh projde plenárním zasedáním, odstartuje hledání kompromisu mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a členskými státy EU.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1