Česko zbohatlo a ztrácí nárok na peníze z EU. I tak dostane balík, říká pro INFO.CZ ekonom Zahradník

Lucie Bednárová

Česko si od vstupu do EU výrazně polepšilo, a proto nemůže očekávat, že bude moct donekonečna čerpat peníze z rozpočtu EU určené pro nejchudší země. I přesto objem prostředků, které k nám po roce 2020 z Bruselu doputují, zůstává velký. Evropská komise počítá s tím, že pro období 2021–2027 bude pro Česko připraveno téměř 18 miliard eur (víc než 450 miliard korun) v cenách z roku 2018. Podrobnosti v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje ekonom České spořitelny a odborník na kohezní politiku EU Petr Zahradník, který dodává, že budoucnost tzv. evropských fondů leží v přeshraničních projektech. Co by to znamenalo v praxi? Kdo by měl podle něj rozhodovat o tom, do jakých oblastí a na co peníze z EU poputují? Má to být Brusel, nebo národní vlády, jak požaduje premiér v demisi Andrej Babiš?

V komentáři, který vyšel na INFO.CZ v březnu, jste napsal, že se v souvislosti s návrhem nového víceletého rozpočtu EU „můžeme těšit na pořádný otřes, kdy kámen nezůstane na kameni“. Podepsal byste se pod to i nyní, když už je návrh Komise na stole?

O robustní reformu, kterou jsem očekával, určitě nejde. Potěšilo mne ale, že se v návrhu objevily všechny termíny, s nimiž se pracovalo v diskusi před zveřejněním rozpočtu. Jde o tzv. evropskou přidanou hodnotu, posílenou flexibilitu včetně dostatečné rezervy, finanční nástroje nebo také možnost realizovat národní strukturální reformy. Zklamalo mne ale to, že tradiční kapitoly vykázaly spíše kosmetickou změnu. Tedy, že se tolik nezmění svým objemem, jako spíše obsahem.

Itálie v krizi. Spor o ministra byl jen záminkou, nové volby protiimigrační Ligu posílí, tvrdí expert

sinfin.digital