„Holubice“ Lagardeová v čele Evropské centrální banky. Čím překvapila a co od ní čekat?

Vladan Gallistl

03. 07. 2019 • 16:01

Schopná, vzdělaná, mocná a s problematickou minulostí. To je Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) a s největší pravděpodobností od listopadu nová guvernérka Evropské centrální banky (ECB). Stane se první ženou v čele ECB od jejího vzniku.

Na postu vystřídá Lagardeová italského guvernéra Maria Draghiho. „Lagardeová na Draghiho plně naváže. V žargonu finančníků se podobně jako on řadí k takzvaným holubicím,” říká hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle očekávání tak bude dál sypat stovky miliard do zpomalující se evropské ekonomiky.

Kromě toho, že jde o první ženu v čele ECB, bude Lagardeová také první šéfkou této instituce, které nemá zkušenosti z centrálního bankovnictví. „Není ekonom, jde o politickou figuru bez přímé zkušenosti s centrálním bankovnictvím,“ upozorňuje šéf finanční společnosti deVere Group Nigel Green s tím, že „její nominace je jednak překvapující, a jednak kontroverzní“.

Lagardeová sice šéfuje Mezinárodnímu měnovému fondu, ale je vystudovaná právnička a zejména francouzská politička, což ji vyneslo do čela fondu v roce 2011. Nahradila tehdy v MMF jiného Francouze – Dominiqua Strauss-Kahna, který doplatil na své sexuální skandály.

Na popis bohaté kariéry Lagardeové se hodí jednoslovný popis – brilantní. Po studiích práv se stala první ženou v čele nadnárodního právnického kolosu Baker & McKenzie. Následně se stala první ministryní financí jedné z nejvyspělejších zemí světa G7.

V roce 2009 ji ekonomický list Financial Times označil za nejlepšího ministra financí v zemích eurozóny a minulý rok ji Forbes označil za třetí nejmocnější ženu planety. Jako snad každý francouzský politik má však i Lagardeová „kostlivce ve skříni“. Francouzský soud ji uznal vinou z nedbalosti v případu výstředního francouzského podnikatele Bernarda Tapieho, který byl i majitelem francouzského fotbalového týmu Olympique Marseille.

Pokračování článku na E15 >>>

SDÍLET