Kritik německé politiky vůči Řecku Varoufakis chce do Evropského parlamentu. Za Německo

26. 11. 2018 • 12:19

Bývalý řecký ministr financí, který proslul tvrdou kritikou mezinárodních věřitelů za jejich postup vůči zadluženému Řecku, Janis Varoufakis, chce zpátky do evropské politiky. V neděli oznámil, že bude kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu, které proběhnou v květnu příštího roku. Nebude ale na kandidátní listině svého hnutí v Řecku, nýbrž v Německu.

„Přijímám nominaci, protože symbolizuje nadnárodní přístupy, které v Evropě potřebujeme,“ prohlásil v neděli v Berlíně na tiskové konferenci ekonom a bývalý ministr financí ve vládě Alexise Tsiprase Janis Varoufakis.

O Varoufakisovi se psalo zejména v době největší krize eurozóny, kdy mezinárodní věřitelé včetně Evropské komise tlačili na zadlužené Řecko, aby přijímalo úsporná opatření. Varoufakis kvůli záchrannému plánu v roce 2015 odstoupil. V této souvislosti se často připomíná jeho výrok, že úsporný program, se kterým Řecko souhlasilo výměnou za záchranné půjčky, je jako Versailleská smlouva. To je jedna z mírových smluv, která byla podepsaná na konci první světové války a za viníka války označila tehdejší Německou říši. Německu také vyměřila válečné reparace.

Varoufakis také často vstupoval do ostrých sporů s tehdejším německým ministrem financí Wolfgangen Schäublem, kterého považoval za strůjce politiky úspor.

Varoufakis v neděli oznámil, že chce kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu, které v EU proběhnou v květnu příštího roku. Jeho jméno ale nebude na kandidátce jeho hnutí Demokracie v Evropě 2025 (DiEm25), které založil v roce 2016, v Řecku, ale paradoxně v Německu.

„Vyzývám vás všechny, abyste se přidali k této panevropské výzvě pro demokracii v Evropě a demokracii v Německu jako k podmínce pro prosperitu a autentickou demokracii,“ řekl Varoufakis novinářům.

„Německo se topí v penězích jen na papíře… ve skutečnosti jsou Němci oběťmi stejné úsporné politiky jako zbytek Evropy. Výsledkem je méně investic,“ vysvětlil Varoufakis.