Kritik německé politiky vůči Řecku Varoufakis chce do Evropského parlamentu. Za Německo | info.cz

Články odjinud

Kritik německé politiky vůči Řecku Varoufakis chce do Evropského parlamentu. Za Německo

Bývalý řecký ministr financí, který proslul tvrdou kritikou mezinárodních věřitelů za jejich postup vůči zadluženému Řecku, Janis Varoufakis, chce zpátky do evropské politiky. V neděli oznámil, že bude kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu, které proběhnou v květnu příštího roku. Nebude ale na kandidátní listině svého hnutí v Řecku, nýbrž v Německu.

„Přijímám nominaci, protože symbolizuje nadnárodní přístupy, které v Evropě potřebujeme,“ prohlásil v neděli v Berlíně na tiskové konferenci ekonom a bývalý ministr financí ve vládě Alexise Tsiprase Janis Varoufakis.

O Varoufakisovi se psalo zejména v době největší krize eurozóny, kdy mezinárodní věřitelé včetně Evropské komise tlačili na zadlužené Řecko, aby přijímalo úsporná opatření. Varoufakis kvůli záchrannému plánu v roce 2015 odstoupil. V této souvislosti se často připomíná jeho výrok, že úsporný program, se kterým Řecko souhlasilo výměnou za záchranné půjčky, je jako Versailleská smlouva. To je jedna z mírových smluv, která byla podepsaná na konci první světové války a za viníka války označila tehdejší Německou říši. Německu také vyměřila válečné reparace.

Varoufakis také často vstupoval do ostrých sporů s tehdejším německým ministrem financí Wolfgangen Schäublem, kterého považoval za strůjce politiky úspor.

Varoufakis v neděli oznámil, že chce kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu, které v EU proběhnou v květnu příštího roku. Jeho jméno ale nebude na kandidátce jeho hnutí Demokracie v Evropě 2025 (DiEm25), které založil v roce 2016, v Řecku, ale paradoxně v Německu.

„Vyzývám vás všechny, abyste se přidali k této panevropské výzvě pro demokracii v Evropě a demokracii v Německu jako k podmínce pro prosperitu a autentickou demokracii,“ řekl Varoufakis novinářům.

„Německo se topí v penězích jen na papíře… ve skutečnosti jsou Němci oběťmi stejné úsporné politiky jako zbytek Evropy. Výsledkem je méně investic,“ vysvětlil Varoufakis.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud