Články odjinud

Loď Lifeline s 230 migranty čeká na diplomatické řešení situace. Odmítá ji Itálie i Malta

Loď Lifeline s 230 migranty čeká na diplomatické řešení situace. Odmítá ji Itálie i Malta

Loď Lifeline s více než dvěma stovkami migrantů na palubě, jíž odmítají vplutí do svých přístavů Itálie a Malta, dál čeká v mezinárodních vodách na diplomatické řešení své situace a také na doplnění zásob. Podle agentury AFP o tom dnes informovala německá nevládní organizace Lifeline, která si plavidlo pronajala.

"Čekáme na diplomatické řešení, probíhají rozhovory mezi různými státy" o přijetí lodi Lifeline a trosečníků na její palubě, řekl podle AFP mluvčí německé organizace Axel Steier. Žádné podrobnosti ohledně probíhajících jednání ale sdělit nechtěl.

Uvedl jen, že v neděli by měly připlout zásoby z Malty. V dodávce mají být vedle potravin také přikrývky a léky. Steier zároveň prohlásil, že loď zůstane v mezinárodních vodách, dokud se situaci, v níž se nachází, nepodaří vyřešit.

Itálie obvinila organizaci Lifeline, že jednala v rozporu s mezinárodním právem, když na palubu plavidla vzala migranty, místo aby se o ně postarala libyjská pobřežní stráž. Organizace na druhé straně trvá na tom, že pomohla v nouzi zhruba 230 trosečníkům, mezi nimiž je 14 žen a čtyři děti.

Steier rovněž odmítl tvrzení římských úřadů, že loď neoprávněně stáhla nizozemskou vlajku. Nizozemsko předtím ujistilo, že dotyčné plavidlo nefiguruje v jeho námořních rejstřících.

"Všechny naše dokumenty jsou v pořádku, všechno je legální," prohlásil Steier. Potvrdil, že loď pluje pod nizozemskou vlajkou, a podivil se nad vznesenými obviněními.

Lifeline nalodila přes dvě stovky migrantů začátkem týdne u libyjských břehů i přes varování italského ministra vnitra Mattea Salviniho, že ji Itálie nepřijme. Italská a libyjská pobřežní stráž posádce sdělily, ať zůstane v libyjských vodách a počká na loď z Libye. Ve čtvrtek se objevilo na sociálních sítích video, na němž Salvini prohlásil, že Lifeline uvidí Itálii jen na pohlednici a ať si posádka dopraví migranty kamkoli jinam. Předtím Salvini řekl, že by loď měla odplout například do Nizozemska, Francie nebo Británie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud