Mayová živí naději na záruky k brexitu. Po internetu kolují záběry její „hádky“ s Junckerem | info.cz

Články odjinud

Mayová živí naději na záruky k brexitu. Po internetu kolují záběry její „hádky“ s Junckerem

Britská premiérka Theresa Mayová je přesvědčena, že je i nadále možné získat od Evropské unie další dodatečné záruky, které umožní ratifikaci smlouvy o brexitu v britské Dolní sněmovně. Mayová to řekla novinářům v Bruselu poté, co prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí unie v noci na dnešek ve společném prohlášení vysvětlili svůj pohled na pro mnoho britských poslanců sporné záložní řešení režimu na irské hranici. Po internetu se mezitím šíří krátké video z dnešního rána, které zachycuje vzrušenou debatu britské premiérky s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem

Podle Mayové má v noci zveřejněný dokument jako formální závěr summitu unie právní status. Britská premiérka chápe, že EU nehodlá měnit text samotné dohody o britském odchodu, ale její dnešní rozhovory s kolegy z unijních zemí prý ukázaly, že další vyjasnění a diskuse je možná. „Práce ještě zbývá a v příštích dnech budeme jednat o tom, jak získat další záruky, které potřebuje britský parlament,“ uvedla.

V nočním dokumentu dalo 27 ostatních zemí unie najevo, že irská pojistka je záložní plán. Ideálně by vůbec neměl být po konci přechodného období po brexitu ani spuštěn, protože do té doby se Brusel a Londýn chtějí dohodnout na novém a lepším řešení v rámci budoucího těsného obchodního partnerství Británie a EU.

Jednání o něm by měla začít co nejdříve po brexitu a příprava ještě dříve. Pokud se dohodu nepodaří sjednat včas a irská pojistka, fakticky držící Severní Irsko v evropské celní unii, naskočí, měla by být opět jen dočasným řešením, dokud jej nenahradí nová a co nejrychleji dojednaná dohoda.

Mayová uvítala v noci odsouhlasenou stránku závěrů 27 zemí. Jsou prý „tím nejjednoznačnějším vyjádřením, které jsme dosud ze strany EU slyšeli". Evropští partneři podle ní dali jasně najevo, že se po ratifikaci dohody o vystoupení chtějí s britskou stranou rychle domluvit na nové smlouvě upravující budoucí těsné hospodářské partnerství.

„Klíčem a zásadní věcí v tomto ohledu je, jaké bude naše budoucí partnerství s EU," podotkla Mayová. Ze strany unie je podle ní jasné, že dohodu o budoucím těsném vztahu si Evropská unie přeje stejně jako Londýn, a hodlá na ní proto intenzivně pracovat. Připustila, že vyjednávání v poslední fázi budou tvrdá.

Podle diplomatů ale z finální verze nočního prohlášení EU27 vypadl původně navržený bod, v němž premiéři a prezidenti výslovně uváděli, že jsou připraveni v budoucnu britské straně poskytnout ještě další záruky.

Mayová, která původně odvolala dopředu prohrané hlasování o rozvodové smlouvě plánované na dnešní týden, v Bruselu dnes potvrdila, že text Dolní sněmovně předloží do 21. ledna. Na otázku, proč by jí měly ostatní země pomáhat, když je potvrzení skeptickými britskými poslanci dál jen málo pravděpodobné, britská premiérka zdůraznila, že cílem EU je právě prosazení měsíce dojednávané dohody.

Britská média a sociální sítě dnes snad více než výsledek čtvrtečního jednání Theresy Mayové s přestaviteli unijní sedmadvacítky v Bruselu zaujalo z dnešního rána zachycující vzrušenou debatu premiérky s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Tisk jej popisuje jako všeříkající nebo mrazivou výměnu názorů. 

 

Televizní stanice Channel 5 dokonce najala dva odezírače ze rtů, kteří tvrdí, že Mayová šéfa komise během vypjaté diskuse obvinila, že ji nazval „mlhavou“. Juncker to zdá se popřel, přičemž Mayová trvala na svém.

Hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová na twitteru napsala, že podobné záběry politiků viděla už mnohokrát. „Nikdy jsem ale neviděla nic tak napjatého a hněvivého jako toto,“ dodala.

Jeden pisatel na twitteru žertem poznamenal, že kdyby byl Juncker pohotovější, oponoval by Mayové, že ji nenazval „mlhavou“ (nebulous), ale úžasnou (fabulous).

Juncker ve čtvrtek během summitu EU řekl, že Británie musí v brexitových jednáních říct, co sama chce, a neptat se, co si přeje Evropská unie. „Rádi bychom, aby nás naši britští přátelé v nadcházejících týdnech seznámili se svými očekáváními, protože debata je někdy mlhavá a nepřesná a já bych ocenil vyjasnění,“ řekl Juncker.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud