Nové referendum o brexitu by byla zrada na voličích, prohlásí podle médií Mayová | info.cz

Články odjinud

Nové referendum o brexitu by byla zrada na voličích, prohlásí podle médií Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová dnes odmítne výzvy k uspořádání nového brexitového referenda, které se z jejího okolí ozývají v posledních dnech v souvislosti s nejistým osudem dohody mezi Británií a Evropskou unií. Mayová v očekávaném projevu v parlamentu prohlásí, že by opakované hlasování "zradilo důvěru" britských voličů, informovala britská média.

Nejbližší spolupracovníci Mayové se podle médií pokoušejí v posledních dnech premiérku přesvědčit k vypsání nového plebiscitu. Šéf jejího úřadu Gavin Barwell či její de facto zástupce David Lidington podle zdrojů listu The Daily Telegraph dokonce již začali připravovat podklady pro možné opakované hlasování. K němu v posledních dnech vyzývá stále více politiků i veřejných osobností, včetně expremiérů Tonyho Blaira či Johna Majora.

"Nezrazujme důvěru britských občanů snahou uspořádat další referendum," prohlásí podle zdrojů řady médií premiérka, která dnes bude poslance informovat o výsledcích bruselského summitu. Premiérka dodá, že by nové všelidové hlasování neposunulo Brity nikam vpřed proti tomu minulému.

Britští voliči předloni v červnu rozhodli o vystoupení z unie, podle zastánců nového referenda však tehdy neměli informace o důsledcích odchodu, které vyplouvají na povrch až se složitostí současných vyjednávání.

Rostoucí nervozitu ve vládních řadách způsobuje podle médií fakt, že většina členů kabinetu i dalších lidí z okolí Mayové považuje dohodu dojednanou z EU za neprůchodnou v parlamentu.

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn chce Mayovou přimět, aby nechala o dohodě Dolní sněmovnu hlasovat ještě tento týden a pokud premiérka odmítne, labouristé podle listu The Guardian zvažují okamžitě vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Prvním stranám britských deníků dnes dominují titulky týkající se takřka výhradně nového referenda. "Boris: veřejnost se bude cítit novým hlasováním zrazena," napsal konzervativní The Daily Telegraph, který dal slovo exministrovi zahraničí a vytrvalému kritikovi MayovéBorisi Johnsonovi.

Bulvární Daily Express podporující odchod země z EU uvedl dnešní vydání výzvou "Neodvažujte se ukrást náš brexit." Deník Metro píše o tom, že v okolí premiérky zuří "bitva" o druhé hlasování, zatímco The Times či Financial Times si všímají tlaku na urychlené parlamentní hlasování o dohodě s EU, jemuž premiérka čelí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud