Články odjinud

Přelomový summit ke splnění klimatických cílů: Co bude klíčové pro úspěch v Katovicích?

Přelomový summit ke splnění klimatických cílů: Co bude klíčové pro úspěch v Katovicích?

Pařížská dohoda o ochraně klimatu podepsaná před třemi lety byla označována za „historický obrat“ v úsilí o omezení globálního oteplování, signatářské země se však v naplňování ambiciózních cílů drží zpátky. Novým impulsem pro to, aby se tehdejší sliby proměnily v činy, má být 24. konference OSN, která odstartovala včera a příštích 14 dnů bude probíhat v polských Katovicích. Hlavní úkol zástupců víc než 190 zemí světa je jasný – přijmout pravidla, která umožní úplnou realizaci cílů stanovených v klimatické dohodě z roku 2015.

„Bez Katovic není Paříž,“ tvrdí náměstek polského ministra životního prostředí Michal Kurtyka, který konferenci COP24 předsedá. Jeho slova dostatečně vystihují, o co v polských Katovicích v následujících dvou týdnech půjde. Pařížská klimatická dohoda totiž sice stanovila ušlechtilé cíle, mezinárodní společenství je však k naplňování narýsovaného plánu zatím na míle vzdálené.

Dohodou podepsanou v Paříži se představitelé zemí z celého světa sice zavázali usilovat o udržení globálního oteplování pod rozdílem 1,5 stupně Celsia v porovnání s dobou před průmyslovou revolucí, růst teplot však už dosáhnul hranice jednoho stupně a aktuální národní cíle týkající se emisí skleníkových plynů by podle expertů zastavily oteplování planety až na hodnotě tří stupňů.

Hlavním bodem jednání v Katovicích tak má být takzvaná pařížská příručka, která má definovat to, jak budou vlády dokládat výši emisí skleníkových plynů a snahy o jejich snížení. Řeč má dojít ale také na možné zvyšování národních cílů pro snižování emisí po roce 2020 a finanční podpoře pro chudé země, které ve snaze dohnat vyspělé státy vypouštějí velké objemy oxidu uhličitého.

„Samotná pařížská dohoda bez konkrétních akcí na národní úrovni je prostě jen papír,“ varuje šéfka vyjednávacího týmu Elina Bardramová. Na papíře totiž plány vpadají mnohem jednodušeji, než je pak jejich následná realizace, píše bruselský server Politico a nabízí výčet faktorů, které budou pro úspěch konference COP24 klíčové.

Infografika: Sucho

Naléhavost problému

K nutnosti začít jednat vyzvala začátkem srpna zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC), která upozornila, že cíle pařížské dohody lze v tuto chvíli naplnit pouze rychlými a dalekosáhlými změnami ve všech oblastech společnosti – ať už jde o kroky lidí a firem v energetice, průmyslu, stavebnictví nebo dopravy.  

Zpráva se odkazuje na výzkum devadesáti vědců, podle kterých se s ohledem na současnou politiku zemí světa zvýší teplota v porovnání s předindustriální dobou o další dva stupně. Vědci zároveň upozorňují, že už oteplení o 1,5 stupně by mělo závažné následky pro plentu, oteplení o dva stupně by ale mohlo být v mnoha oblastech katastrofální – vedlo by to k zániku korálových útesů, větší počet lidí by byl postižen zvyšováním hladiny moří a další stovky milionů obyvatel planety by byly nově vystaveny smrtícím vlnám vedra.

Právě k takovému černému scénáři ale planeta nyní směřuje – minulý týden vydaná výroční zpráva Environmentálního programu OSN uvádí, že emise skleníkových plynů v roce 2017 opět vzrostly a pokud se státy budou držet současných cílů, planeta by se mohla oteplit až o 3,2 stupně Celsia. Pokud tak státy chtějí dosáhnout ambiciózního cíle oteplování o 1,5 stupně, musely by své úsilí pětinásobně zvýšit.

Rozdělení Evropy

Evropská unie jede do Katovic s vlastní, velmi ambiciózní vizí. Tu minulou středu nastínila Evropská komise, podle které by Evropská unie měla být do roku 2050 klimaticky neutrální. To znamená, že množství oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší člověkem nepřevýší množství, které z atmosféry sám odčerpá, nebo které z ní zmizí přírodními procesy. Docílit by toho bylo možné odstraněním stovek miliard tun oxidu uhličitého z atmosféry například pomocí opětovného zalesňování. 

Země EU jsou však v pohledu na strategický plán Komise rozdělené. Podporu jí vyjádřily země, mezi které patří Francie, Nizozemsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Lucembursko, Portugalsko, Slovinsko, Itálie a Španělsko. Ostatní se však ambicióznějším cílům zdráhají podepsat.

„Nemyslím si, že by bylo užitečné, aby EU tento závazek neustále zvyšovala,“ vysvětluje podle serveru Politico jeden z vysoce postavených unijních diplomatů. „Dává to falešný dojem ostatním, že je situace pod kontrolou, a to není,“ dodává.

Ekonomický tlak

Vlády evropských zemí prodávají nutnost prosazení cílů pro ochranu klimatu jen stěží. Důkazem jsou aktuální masivní protesty ve Francii, které jsou reakcí na plánované zvýšení cen paliva. Stejně jako prezident Emmanuel Maron se nedočkala pochopení ani španělská vláda, která navrhla zakázat prodej benzínových a naftových automobilů po roce 2040 a narazila tak na tuhý odpor automobilového průmyslu.

Podobná situace je ale také v Německu – zemi, která je považována za evropského lídra klimatické politiky – a k přijímání tvrdších pravidel pro boj s klimatickými změnami se staví rezervovaně také Polsko, které má obavy z dopadů na ekonomiku a pracovní místa.

Bohatí vs. chudí

Pohled na klimatickou politiku rozděluje nejen státy Evropské unie, ale také bohaté a chudé země světa a jinak tomu nebude ani v Katovicích. Důvodem neshod se stal systém sledující dodržování stanovených cílů, který prosazují bohaté státy, ale také otázka finančních prostředků.

INFOGRAFIKA: Palmový olej

Rozvojové země totiž požadují, aby bylo předem jasné, kolik od bohatých zemí na boj se změnami klimatu dostanou. Ty už v minulosti přislíbily, že na financování klimatických opaření do roku 2020 uvolní 100 miliard dolarů, stanovit konkrétní závazky se ale zdráhají. Chudé země tak mají strach, že bohatší partneři začnou ze závazků ustupovat. Na obou stranách se tak podle diplomatických zdrojů postupně vytrácí důvěra.

Evropská unie navíc požaduje, aby byla odpovědnost za financování ochrany klimatu rozšířena i na rozvíjející se země, jako je Čína a další státy skupiny G20. Právě jejich podíl na znečišťování ovzduší se každým rokem zvyšuje, to ale tyto země odmítají s tím, že v minulém století se na změnu klimatu podepsaly právě bohaté rozvinuté země.

Nedostatečný leadership

Dohodnout se na klimatických pravidlech bylo pro země světa mnoho let téměř nepřekonatelným úkolem – hrstka zemí v čele se Spojenými státy se totiž odmítla připojit k celosvětovému úsilí s odůvodněním, že rozvojové země jako Čína nejsou vázány stejnými standardy jako bohaté země, i když se na produkci CO2výrazně podílí.

Průlom pak přineslo společné ujednání mezi tehdejším americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem o snížení emisí skleníkových plynů, která otevřela cestu k pařížské klimatické dohodě podepsané v roce 2015. Od té se ale Obamův nástupce Donald Trump rozhodl krátce po příchodu do Bílého domu ustoupit, Spojené státy se tak opět ocitly mimo hlavní proud.

Boj proti klimatickým změnám tak nemá kdo vést – Spojené státy se stáhly, Evropa je rozdělená a Čína je v této oblasti zatím nováčkem. „Američané jsou přirozeným vůdcem, Evropa je příliš rozhádaná a Čína na to není připravená,“ tvrdí zvláštní představitelka generálního tajemníka OSN Rachel Kyteová. Zároveň ale dodává, že bez Číny se situace nikam nepohne.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818