Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Revoluce při volání do zahraničí: Konečně zlevní. Za minutový hovor do Chorvatska zaplatíte 6 korun

Revoluce při volání do zahraničí: Konečně zlevní.  Za minutový hovor do Chorvatska zaplatíte 6 korun

Ceny mezinárodních hovorů v rámci EU výrazně zlevní. Od května příštího roku by volání například do Chorvatska nemělo přesáhnout 6 korun za minutu. Dnes v noci se na tom po dlouhých jednáních o reformě telekomunikací v EU dohodl Evropský parlament se členskými zeměmi EU. Jedná se o další uvolnění po zrušení Roamingu, který unie odstranila již v roce 2017.

„Hovory po všech zemích EU by od května příštího roku neměly stát víc než šest korun za minutu. Po zrušení roamingu to vnímám jako další logický krok,“ uvedla česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO/ALDE), které se návrh na zrušení příplatků za volání na zahraniční čísla v rámci EU podařilo prosadit už do společné pozice Evropského parlamentu. Klíčové jednání mezi europoslanci, členskými státy evropské osmadvacítky a také Evropskou komisí, které zastropování mezinárodních hovorů posvětilo, proběhlo v noci na dnešek.

Minulostí by se díky tomu měly stát situace, kdy lidé na dovolené například v Chorvatsku volají domů za výrazně nižší ceny, než pokud si z domova chtějí telefonicky zarezervovat pobyt v kempu či hotelu na Makarské. V závislosti na operátorovi a tarifu jim teď ve druhém případě mohlo být účtováno několikanásobně víc.

Jak na svém twitterovém účtu krátce po skončení jednání institucí uvedla europoslankyně Charanzová, kromě volání z domácí sítě do jiných unijních zemí zlevní i posílání textových zpráv. Jeho cena pro běžné spotřebitele nepřesáhne 6 centů (plus DPH), což není více než 2 koruny za zprávu.

„Z mého pohledu se jedná o první krok k tomu, abychom domácí a mezinárodní hovory v rámci EU brzy využívali za naprosto stejných cenových podmínek,“ říká poslankyně a dodává, že cesta k dnešní dohodě nebyla snadná a trvala déle než rok. Tzv. telekomunikační balíček navrhla Evropská komise už na podzim 2016 a od té doby probíhala složitá jednání o jeho finální podobě.

Mezi nejčastější argumenty pro to, aby příplatky za hovory do zahraničí v EU zůstaly nezměněny, patřilo nízké procento lidí, kteří je opravdu využívají. Podle serveru EurActiv.cz se v případě Česka nejedná o více než 2 % uživatelů. Telefonní operátoři také zdůrazňovali, že zákazníci pro tento typ volání často upřednostňují služby, jako je WhatsApp, Viber nebo Skype, které se dají používat zdarma přes internetové připojení.

Příplatky za mezinárodní hovory v rámci EU tedy skončí v květnu 2019.

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Tipy na vhodnou cestu, ubytování i prověřené rady jak ušetřit najdete zde>>>

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1