Špinavá dohra aféry Selmayrgate? Mocného úředníka spojili se sebevraždou právničky

ČTK, bel

15. 03. 2019 • 15:54

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas dnes velmi silnými slovy odmítl článek francouzského listu Libération. List v dnes publikovaném textu spojil prosincovou sebevraždu právničky Komise Laury Pignataroové s kauzou, která se točí kolem vyšetřování okolností nástupu vlivného Martina Selmayra do funkce generálního tajemníka Evropské komise.

Němec Selmayr, dlouholetý spolupracovník šéfa komise Jeana-Claudea Junckera, se generálním tajemníkem EK stal loni v únoru. Okolnosti nebyly zcela standardní – na jediném zasedání kolegia komisařů byl jmenován zástupcem stávajícího generálního tajemníka, který o pár minut později rezignoval. Generální tajemník komise přitom přímo dohlíží na práci asi 30.000 úředníků aparátu Evropské komise.

Věcí se zabývali poslanci Evropského parlamentu i ombudsmanka EU Emily O´Reillyová. Ta na základě řady dokumentů došla k závěru, že kolem jmenování je řada pochybností, že se komise neřídila příslušnými procedurálními pravidly a že celá věc byla dopředu připravena. Komise její závěry odmítla.

Pignataroová se způsobem prosazení Selmayra od počátku nesouhlasila, odmítala toto zjevně politické rozhodnutí právně odůvodnit a byla jedním z těch, kdo následně ombudsmance neoficiální cestou poskytli podklady pro vyšetřování, píše Libération. List uvádí, že právnička byla následně ze Selmayrovy strany nucena při vyšetřování lhát a příbuzným se před smrtí svěřila, že její kariéra je u konce.

Mluvčí Schinas dnes uvedl, že belgická policie v prosinci komisi informovala o „osobních důvodech“, kvůli kterým si právnička vzala život. Její smrt prý byla pro lidi v komisi „šok“. Odmítl, že by Selmayr na Pignataroovou telefonicky naléhal, jak uvádí list, a že se s ní setkal jen dvakrát – jednou při jejím nástupu do funkce a podruhé při jednom z větších pracovních jednání.

„Tvrzení a náznaky z tohoto článku jsou nepřijatelné, zlomyslné a urážlivé – především k oběti a jejím příbuzným, ale také vůči Evropské komisi jako instituci ve chvíli, kdy je její předseda (Jean-Claude Juncker) uprostřed velmi citlivých jednání a procesů kriticky důležitých pro EU,“ uvedl Schinas.

 

SDÍLET