STAN chce i po fiasku kandidátku s KDU-ČSL. „Křiklouny typu Klause ml. nebereme,“ říká Polčák

Lucie Bednárová

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) jsou z odmítnutí KDU-ČSL sestavit společnou kandidátku do voleb do Evropského parlamentu příští rok na jaře zklamaní, i přesto ale jednají s dalšími stranami. V hledáčku mají TOP 09, Stranu zelených a celou řadu regionálních uskupení a občanských iniciativ. „Dáváme dohromady sestavu, která bude proevropská. Zároveň si je vědoma chyb, které Evropa dělá, ale chce být u jednoho stolu a rozhodovat o budoucnosti EU,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ europoslanec Stanislav Polčák, který s největší pravděpodobností kandidátku povede. Ambice nemá malé, volební výsledek vidí jako dvouciferný. Čím chce STAN a spol. voliče oslovit? Proč nedopadla společná kandidátní listina s KDU-ČSL, se kterou STAN a TOP 09 spolupracují na evropské úrovni? A proč Polčák nechce v řadách lidi, jako je Václav Klaus ml., kteří podle něj rozvrací stranu? 

KDU-ČSL nedávno odmítla společnou kandidátku do voleb do Evropského parlamentu se STAN. Vy jste v reakci pro INFO.CZ napsal, že to považujete za promarněnou příležitost pro programově blízké strany. Proč?

Volební systém poměrně hodně znevýhodňuje strany, které ve volbách získají od 5 do 7 % hlasů, protože musí získat násobně více hlasů na jeden mandát. Už po parlamentních volbách v roce 2017 se uvažovalo, že tyto strany, které k sobě mají programově velmi blízko, budou nějakým způsobem před dalšími volbami spolupracovat. Pokud mluvíme o Evropě, tak se od KDU-ČSL vzdalujeme na vzdálenost jedné dlaně, zatímco třeba od ODS jedné ruky.

Navíc s KDU-ČSL (a také TOP 09; pozn. red.) působíme od roku 2014 v jedné politické skupině v Evropském parlamentu (Evropská lidová strana, EPP; pozn. red.) a nevytváří to žádné problémy. Troufnu si odhadnout, že v 90 % případů hlasujeme stejně. Společná kandidátka by proto byla logická.

Ale i přesto to lidovci odmítají…

Chtěl bych uvést na pravou míru to, co zaznívá v komentářích od kolegů z KDU-ČSL. Hnutí STAN o společnou kandidátku neusilovalo až nyní, předsedové Gazdík a Pospíšil vyzvali KDU-ČSL společným dopisem už v dubnu. Předseda KDU-ČSL Bělobrádek navíc na sněmu lidovců mluvil o tom, že je úkolem stran, které jsou spolu v jedné parlamentní frakci, aby prodiskutovaly možnost společné kandidátky.

Hrozí Česku pozastavení dotací z EU kvůli Babišovi? 6 věcí, které byste měli vědět

sinfin.digital