Články odjinud

Volby v Bavorsku: CSU čeká debakl historických rozměrů, vinu hodí na Merkelovou, tvrdí analytik

Volby v Bavorsku: CSU čeká debakl historických rozměrů, vinu hodí na Merkelovou, tvrdí analytik

Neděle bude pro bavorskou Křesťanskosociální unii (CSU) – sesterskou stranu CDU kancléřky Angely Merkelové – osudný den. Obyvatelé největší německé spolkové země totiž 14. října rozhodnou o složení zemského sněmu v Bavorsku. Volby, které jsou pro CSU tradičně mnohem důležitější než volby na celonárodní úrovni, podle průzkumů skončí pro stranu Horsta Seehofera „historickým debaklem“. Právě on pád strany, která volby v Bavorsku vždy na plné čáře vyhrávala, pravděpodobně odnese nejvíc. Lídři CSU se však výsledek voleb budou zřejmě snažit hodit také na Angelu Merkelovou a její migrační politiku, tvrdí pro INFO.CZ německý politolog Tobias Dürr. Co od voleb čekat?

„Výsledek voleb jistě otřese Bavorskem, ne-li celým Německem. Bavorská CSU, která jako ‚přirozená‘ vládnoucí strana řídila tento spolkový stát po několik dekád, čelí debaklu historických rozměrů,“ říká pro INFO.CZ německý politolog a šéf berlínského think-tanku Das Progressive Zentrum Tobias Dürr.

Průzkumy totiž naznačují, že by volby mohly pro CSU skončit největším propadákem za posledních téměř 70 let. Strana Horsta Seehofera, který kromě postu lídra strany zastává i funkci německého ministra vnitra, od druhé světové války vyhrála všechny bavorské volby kromě jediných v roce 1950. V drtivé většině případů také stavěla jednobarevné vlády, tentokrát si však obyvatelé Bavorska budou zřejmě muset zvykat na vládu koaliční.  

Ještě v roce 2013 získala CSU v bavorských volbách 47,7 procenta hlasů, podle současných průzkumů by však měla získat jen něco kolem 33 procent. Hledání koaličního partnera ji tak pravděpodobně nemine. To však Bavory netíží – 71 procent z nich si totiž myslí, že koaliční vláda bude pro Bavorsko lepší varianta, než aby CSU vládla sama jako doposud.

Největším – alespoň tím deklarovaným – konkurentem CSU je pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která ještě před pěti lety v Bavorsku vůbec nekandidovala. O víkendu by podle průzkumů mohla získat asi 12 procent hlasů. Právě snaha získat voliče od AfD zpět se stala pro CSU motivací vystupňovat protiimigrační rétoriku a kritiku uprchlické politiky Angely Merkelové. Jak se ale zdá, tato taktika straně spíš uškodila a doplatí na to právě během nadcházejících voleb.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchInfografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchautor: Info.cz

Křesťanskosociální unie ale ztrácí voliče na více frontách – především u Zelených. K ní přechází voliči ze zcela opačného důvodu než k AfD – drsnější rétorika CSU v oblasti migrační politiky se totiž těmto voličům nelíbí. Zelení, kteří před pěti lety obdrželi 8,6 procent hlasů, mají před letošními volbami podporu dokonce kolem 17 procent. Po 11 procentech by pak mohli získat uskupení nezávislých kandidátů Svobodní voliči a oslabení sociální demokraté (SPD).

„Pravicová populistická AfD z voleb samozřejmě vyjde posílená. Na druhém konci politického spektra však můžeme čekat také výrazné posílení Zelených. To je odrazem nové polarizace německé (i evropské) politiky ve smyslu liberalismus versus autoritářství. V Německu tato nová polarizace přichází na úkor tradičních „Volksparteien“, tedy sesterských stran CDU/CSU a SPD,“ popisuje Dürr.

Skončí hlava Seehofera po volbách na špalku?

Očekávaný špatný výsledek voleb s největší pravděpodobností odnese právě Horst Seehofer, který se kvůli přesvědčování příznivců AfD před volbami rozhodl zahájit boj proti vlastní spojenkyni ve vládě – kancléřce Angele Merkelové.

Devětašedesátiletý politik sice kancléřku za její řešení migrace kritizuje dlouhodobě, kvůli růstu preferencí AfD začal před volbami tlačit na pilu. Rozpoutal proto mezi CDU a CSU spor o navracení od německých hranic, jediné, co se mu tím však podařilo, bylo vyvolání vážné vládní krize. Větší podporu veřejnosti mu tak prosazování tvrdších migračních opatření nepřineslo. Spíše naopak.

„Pokud CSU skutečně utrpí těžkou porážku, je extrémně těžké si představit, že by se Horst Seehofer ve funkci lídra CSU dlouhodobě udržel. S jeho neustálými obstrukcemi a hádavostí z pozice ministra v rámci velké koalice je Seehofer hlavním spoluúčastníkem na pádu jeho vlastní strany,“ míní Dürr.

Že by Seehofera mohla po volbách sejmout jeho vlastní strana, už před časem pro INFO.CZ uvedl odborník na německou politiku z Katedry německých a rakouských studií FSV UK Vladimír Handl. Oslabené pozice Seehofera by podle něj mohl využít současný bavorský premiér Markus Söder, který si na post v čele CSU brousí zuby.

„I Söder vidí, že říjnové volby mohou pro CSU dopadnout dost špatně v tom smyslu, že nezískají absolutní většinu, a nedosáhnou tak svého cíle. Pak bude potřeba najít nějakého obětního beránka, který za to může,“ varoval Handl s tím, že by Söderovým obětním beránkem mohl být právě Seehofer.

Odnese prohru CSU i Merkelová?

Podle německého analytika se však s neúspěchem CSU v bavorských volbách může svézt i německá kancléřka. „CSU se samozřejmě bude snažit hodit vinu na někoho jiného a bude argumentovat tím, že uprchlická politika Angely Merkelové od roku 2015 je hlavní příčinou jejich špatné kondice. Ve skutečnosti to však bude porážka CSU, za kterou si strana může sama,“ tvrdí Dürr.

Šéf berlínského think-tanku nicméně připouští, že prohra bavorské Křesťanskosociální unie Merkelové zrovna nepomůže. Pozice německé kancléřky je totiž už dnes oslabená, jako nikdy předtím. Její vláda musí řešit jednu krizi za druhou a nemá čas se dostatečně věnovat běžné agendě, což se nelíbí německé veřejnosti i členům CDU.

Posledním důkazem jejího oslabování se koncem září stalo nezvolení jejího blízkého spolupracovníka Volkera Kaudera do čela poslanecké frakce CDU/CSU. Kauder tuto funkci zastával posledních 13 let a Merkelová před volbou žádala poslance CDU o jeho podporu, ti ji však poprvé nevyslyšeli. Podle analytiků tak jde o jasný signál, že se konec Merkelové nezadržitelně blíží.

„Výsledek bavorských voleb bude dále přispívat k už tak rostoucí panice v rámci CDU – to vše s nepředvídatelnými důsledky. Je zřejmé, že Angela Merkelová dosáhla posledního kola její dlouholeté politické kariéry a rozhodně to není kolo vítězné,“ uzavírá Dürr.

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818