Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volby v Bavorsku: CSU čeká debakl historických rozměrů, vinu hodí na Merkelovou, tvrdí analytik

Volby v Bavorsku: CSU čeká debakl historických rozměrů, vinu hodí na Merkelovou, tvrdí analytik

Neděle bude pro bavorskou Křesťanskosociální unii (CSU) – sesterskou stranu CDU kancléřky Angely Merkelové – osudný den. Obyvatelé největší německé spolkové země totiž 14. října rozhodnou o složení zemského sněmu v Bavorsku. Volby, které jsou pro CSU tradičně mnohem důležitější než volby na celonárodní úrovni, podle průzkumů skončí pro stranu Horsta Seehofera „historickým debaklem“. Právě on pád strany, která volby v Bavorsku vždy na plné čáře vyhrávala, pravděpodobně odnese nejvíc. Lídři CSU se však výsledek voleb budou zřejmě snažit hodit také na Angelu Merkelovou a její migrační politiku, tvrdí pro INFO.CZ německý politolog Tobias Dürr. Co od voleb čekat?

„Výsledek voleb jistě otřese Bavorskem, ne-li celým Německem. Bavorská CSU, která jako ‚přirozená‘ vládnoucí strana řídila tento spolkový stát po několik dekád, čelí debaklu historických rozměrů,“ říká pro INFO.CZ německý politolog a šéf berlínského think-tanku Das Progressive Zentrum Tobias Dürr.

Průzkumy totiž naznačují, že by volby mohly pro CSU skončit největším propadákem za posledních téměř 70 let. Strana Horsta Seehofera, který kromě postu lídra strany zastává i funkci německého ministra vnitra, od druhé světové války vyhrála všechny bavorské volby kromě jediných v roce 1950. V drtivé většině případů také stavěla jednobarevné vlády, tentokrát si však obyvatelé Bavorska budou zřejmě muset zvykat na vládu koaliční.  

Ještě v roce 2013 získala CSU v bavorských volbách 47,7 procenta hlasů, podle současných průzkumů by však měla získat jen něco kolem 33 procent. Hledání koaličního partnera ji tak pravděpodobně nemine. To však Bavory netíží – 71 procent z nich si totiž myslí, že koaliční vláda bude pro Bavorsko lepší varianta, než aby CSU vládla sama jako doposud.

Největším – alespoň tím deklarovaným – konkurentem CSU je pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která ještě před pěti lety v Bavorsku vůbec nekandidovala. O víkendu by podle průzkumů mohla získat asi 12 procent hlasů. Právě snaha získat voliče od AfD zpět se stala pro CSU motivací vystupňovat protiimigrační rétoriku a kritiku uprchlické politiky Angely Merkelové. Jak se ale zdá, tato taktika straně spíš uškodila a doplatí na to právě během nadcházejících voleb.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchInfografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchautor: Info.cz

Křesťanskosociální unie ale ztrácí voliče na více frontách – především u Zelených. K ní přechází voliči ze zcela opačného důvodu než k AfD – drsnější rétorika CSU v oblasti migrační politiky se totiž těmto voličům nelíbí. Zelení, kteří před pěti lety obdrželi 8,6 procent hlasů, mají před letošními volbami podporu dokonce kolem 17 procent. Po 11 procentech by pak mohli získat uskupení nezávislých kandidátů Svobodní voliči a oslabení sociální demokraté (SPD).

„Pravicová populistická AfD z voleb samozřejmě vyjde posílená. Na druhém konci politického spektra však můžeme čekat také výrazné posílení Zelených. To je odrazem nové polarizace německé (i evropské) politiky ve smyslu liberalismus versus autoritářství. V Německu tato nová polarizace přichází na úkor tradičních „Volksparteien“, tedy sesterských stran CDU/CSU a SPD,“ popisuje Dürr.

Skončí hlava Seehofera po volbách na špalku?

Očekávaný špatný výsledek voleb s největší pravděpodobností odnese právě Horst Seehofer, který se kvůli přesvědčování příznivců AfD před volbami rozhodl zahájit boj proti vlastní spojenkyni ve vládě – kancléřce Angele Merkelové.

Devětašedesátiletý politik sice kancléřku za její řešení migrace kritizuje dlouhodobě, kvůli růstu preferencí AfD začal před volbami tlačit na pilu. Rozpoutal proto mezi CDU a CSU spor o navracení od německých hranic, jediné, co se mu tím však podařilo, bylo vyvolání vážné vládní krize. Větší podporu veřejnosti mu tak prosazování tvrdších migračních opatření nepřineslo. Spíše naopak.

„Pokud CSU skutečně utrpí těžkou porážku, je extrémně těžké si představit, že by se Horst Seehofer ve funkci lídra CSU dlouhodobě udržel. S jeho neustálými obstrukcemi a hádavostí z pozice ministra v rámci velké koalice je Seehofer hlavním spoluúčastníkem na pádu jeho vlastní strany,“ míní Dürr.

Že by Seehofera mohla po volbách sejmout jeho vlastní strana, už před časem pro INFO.CZ uvedl odborník na německou politiku z Katedry německých a rakouských studií FSV UK Vladimír Handl. Oslabené pozice Seehofera by podle něj mohl využít současný bavorský premiér Markus Söder, který si na post v čele CSU brousí zuby.

„I Söder vidí, že říjnové volby mohou pro CSU dopadnout dost špatně v tom smyslu, že nezískají absolutní většinu, a nedosáhnou tak svého cíle. Pak bude potřeba najít nějakého obětního beránka, který za to může,“ varoval Handl s tím, že by Söderovým obětním beránkem mohl být právě Seehofer.

Odnese prohru CSU i Merkelová?

Podle německého analytika se však s neúspěchem CSU v bavorských volbách může svézt i německá kancléřka. „CSU se samozřejmě bude snažit hodit vinu na někoho jiného a bude argumentovat tím, že uprchlická politika Angely Merkelové od roku 2015 je hlavní příčinou jejich špatné kondice. Ve skutečnosti to však bude porážka CSU, za kterou si strana může sama,“ tvrdí Dürr.

Šéf berlínského think-tanku nicméně připouští, že prohra bavorské Křesťanskosociální unie Merkelové zrovna nepomůže. Pozice německé kancléřky je totiž už dnes oslabená, jako nikdy předtím. Její vláda musí řešit jednu krizi za druhou a nemá čas se dostatečně věnovat běžné agendě, což se nelíbí německé veřejnosti i členům CDU.

Posledním důkazem jejího oslabování se koncem září stalo nezvolení jejího blízkého spolupracovníka Volkera Kaudera do čela poslanecké frakce CDU/CSU. Kauder tuto funkci zastával posledních 13 let a Merkelová před volbou žádala poslance CDU o jeho podporu, ti ji však poprvé nevyslyšeli. Podle analytiků tak jde o jasný signál, že se konec Merkelové nezadržitelně blíží.

„Výsledek bavorských voleb bude dále přispívat k už tak rostoucí panice v rámci CDU – to vše s nepředvídatelnými důsledky. Je zřejmé, že Angela Merkelová dosáhla posledního kola její dlouholeté politické kariéry a rozhodně to není kolo vítězné,“ uzavírá Dürr.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1