Okultista Putin. Co vládce Ruska hledá v tajemné zemi sibiřských šamanů?

V březnu 2019 se sibiřský „šaman“ Alexandr Gabyšev vydal pěšky z Jakutska do Moskvy, aby podle svých slov „vyhnal zlého ducha, který se usadil ve Vladimiru Putinovi“. Tři tisíce kilometrů dlouhá cesta skončila zásahem ruských úřadů a odvozem Gabyševa na psychiatrii, vyvolala ale několik dodnes nezodpovězených otázek. Proč by se měl vládce Kremlu bát jednoho pomateného muže ze sibiřské vesnice? Po ruské invazi na Ukrajinu tento příběh ožívá a ozývá se názor, že „šamanismus“, jakkoliv to zní podivně, může v rozhodování ruského vedení hrát větší roli, než by se mohlo zdát.

Důležitým místem celého příběhu je republika Tuva? Většina Čechů o ní nejspíš nikdy neslyšela, a to přesto, že se v souvislosti s Vladimirem Putinem objevuje ve světových médiích pravidelně. Putin jedoucí polonahý na koni, Putin koupající se ve stříbrném jezeře, Putin lovící ryby nebo stoupající rychlým krokem na sibiřskou horu...

Takřka všechny tyto fotografie, dokumentující „neutuchající energii“ a „chlapáctví“ ruského vůdce, byly pořízeny právě v Tuvě, autonomní republice na pomezí Ruska a Mongolska. Právě odtud pochází (a je místními doslova uctíván) ruský ministr obrany a Putinův osobní přítel Sergej Šojgu.

Oba muži v sibiřské Tuvě často tráví společnou dovolenou, přičemž se národu i celému světu předvádějí jako muži schopní bez nesnází přežít v drsné sibiřské přírodě. Tuva ale nepředstavuje jen krásný kus Sibiře, plný neprostupných lesů, jezer a hor. Oblast je celá staletí pověstná jako „země sibiřských šamanů“.

"šamani" Šojgu a Putin v Tuvě

Celý příběh souvisí právě s ministrem obrany Šojguem. Ten se sice rád prezentuje jako zapřisáhlý stoupenec pravoslaví, stejně tak má ale blízko k „sibiřskému šamanství“. Sám se narodil v malém tuvanském městě Čadan, v regionu známém svými šamansko-buddhistickými tradicemi. Jak píše například znalec Sibiře Albert Jawlowski v polském magazínu Przekroj, Šojguův otec pracoval většinu života za Sovětského svazu jako provinční novinář a místní stranický aparátčík, mnozí Tuvanci ale věří, že vedle toho tajně praktikoval šamanismus. Za komunismu byli šamani pronásledováni, trestáni za lékařské podvody, zavírání do psychiatrických léčeben. Ministr obrany zprávy o svém otci coby šamanovi v utajení dodnes nekomentuje.

sinfin.digital