Odbojáře posílal na smrt, dělníky na rekreaci. Vzestup a pád Reinharda Heydricha

Aneta Černá

Kat českého národa, architekt holocaustu nebo pražský řezník, to byla přiléhavá pojmenování zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Do Prahy nastoupil v září 1941 a téměř okamžitě začaly padat hlavy českých odbojářů. I to byl jeden z důvodů, proč odboj v Londýně rozhodl o jeho odstranění. Osud přesvědčeného nacisty a chladného vykonavatele se fakticky zpečetil už 29. prosince 1941, když na půdu protektorátu seskočili Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem. Čekalo je ovšem ještě dlouhé plánování a Heydricha ještě pět měsíců života. Zemřel 4. června 1942. Následující text na INFO.CZ vyšel v roce 2017 u příležitosti 75. výročí operace Anthropoid a věnuje se právě osobě zastupujícího říšského protektora.

Reinhard Heydrich se narodil 7. března 1904 do dobře situované rodiny hudebního skladatele nedaleko Lipska. Po studiích se dal k námořnictvu. K NSDAP ho ale přivedla až jeho snoubenka Lina von Ostenová, která byla přesvědčenou nacistkou. Od roku 1931 byl šéfem bezpečnostní služby Sicherheitdienstu (SD). V roce 1934 se aktivně účastnil Noci dlouhých nožů a na počátku války byl stíhacím pilotem Luftwaffe. Rád a údajně dobře šermoval.

Heydrich zatýkal tisíce odpůrců, nechtěl „poněmčit český ksindl“

Do Prahy Heydrich přiletěl 27. září 1941. V čele protektorátu měl nahradit protektora Konstantina von Neuratha, který byl údajně příliš mírný. Už druhý den, na svátek svatého Václava, se Reinhard Heydrich stal pánem země a oficiálně zastupujícím říšským protektorem. A český odboj se kvůli němu otřásl v základech.

sinfin.digital