Výzkumníci vyvinuli technologii, která inovativně ohýbá světlo, umožní zdokonalit hologramy

Společnost Magic Leap, která na sebe za dobu své krátké existence už několikrát upozornila, vyvinula ve spolupráci s univerzitou v Berkeley novou technologii, která dokáže pohlcovat světlo z dosud největšího množství úhlů. Tímto způsobem mohou výzkumníci zdokonalit například technologie hologramů.  

Vědci pracují dokonce na neviditelném plášti. Iluzi neviditelnosti je možné docílit právě díky ohýbání světla. Dvě vhodně umístěné čočky dokáží zdeformovat světlo tak, že všechno mezi nimi se zdá neviditelné. 

Po umělém brzlíku vyvinula mladá Češka pleťovou masku z nanovláken. Jen hledání investorů je těžké, stýská si

Primární oblastí, na kterou se startup Magic Leap zaměřuje, je ale takzvaná smíšená realita. Jedná se o další stupeň projekce umělých objektů, kdy jsou do reálného světa přes chytré brýle promítány umělé obrazy, které se ale chovají jako živé. To je hlavní rozdíl oproti rozšířené realitě, která například umožnuje vyzkoušet si přes kameru smartphonu, jak bude v interiéru vypadat pohovka nebo křeslo. Podobný virtuální katalog ostatně chystá i nábytkářský řetězec Ikea. 

Smíšená realita toho ale slibuje více. Magic Leap připravuje vlastní brýle, které by měly obsahovat speciální čip. Ten bude promítat přenášený obraz, který následně překlopí k očím uživatele. Tímto způsobem by mělo dojít k naprosto nezkreslené projekci obrazu. Reflexe je dokonce přesnější, než odraz světla od zrcadla. K docílení tohoto jevu jsou zapotřebí nanomateriály, které lom a odraz světla ovlivňují. Podle práce se jedná o silikonový čip, do kterého jsou vyřezány mikroskopické drážky. Ty pohlcují světlo o velkém rozsahu vlnových délek a úhlů.

Tento princip je už však přírodě dávno znám. Podobným způsobem se totiž křídla motýlů a péra pávu jeví tak pestrobarevná. To i přesto, že neobsahují žádný pigment. Jde jen o specifický povrch, který odráží světlo o přesné vlnové délce a tím vytváří obraz. Stejná technologie se používá také pro antireflexní úpravu brýlí. 

SDÍLET
sinfin.digital