Pod stan za polární kruh: Přes magické Lofoty k úchvatné pláži Kvalvika

V minulém článku jsme se vydali autem na dlouhou cestu z Prahy směrem až za polární kruh na norské Lofoty, za snem mnoha cestovatelů a fotografů. Máme za sebou výšlap na nejvyšší bod západního ostrova a zdolanou vyhlídku Reinebringen a před námi další dny plné krásného počasí, které se musí pořádně využít.

Třetí den na ostrovech jsme se rozhodli využít k odpočinku. Vydali jsme se tedy na známou pláž Kvalvika, která se proslavila filmem Na sever od Slunce. Chceme ji ale zažít se vším všudy, rozhodneme se tedy na místě přespat. Parkujeme auto, balíme krosny a stan a vyrážíme na hodinovou cestu na pláž.

Cestou potkáváme několik turistů, ale po krátké procházce se před námi otevírá nádherný výhled na Kvalviku. Sestupujeme dolů a hledáme místo, kam můžeme dát stan. Po rozbití tábora neodoláme pokušení a běžíme do studeného moře. To už jsme na pláži téměř sami, užíváme si letních paprsků, procházíme se a nikam se neženeme.

Spaní jsme zvolili nakonec pod širákem s tím, že si musíme přece užít tu letní idylku u moře a noční oblohou. Po poměrně studené noci si děláme snídani a vyrážíme na výšlap nad pláž, odkud máme nádherný výhled na Kvalviku a celé pobřeží. Jako třešničku na dortu nám dvě stíhačky Norské armády ukážou průlet kaňonem u Kvalviky. Oněmělí úžasem se vracíme zpět, balíme si krosny a vyrážíme k autu a přejíždíme dál.

Další den hlásí trochu deště, tak vyrážíme do Henningsvaeru, kde si procházíme uličky a narážíme na davy turistů. Nicméně prší, tak to nebereme jako promarněný den. Odpoledne se počasí umoudří a vyrážíme na kopec za městem, odkud máme krásný výhled na celé okolí a přilehlé ostrovy.

Pak už předpověď zase slibuje slunečno, tak se přesouváme dál a následující den se už škrábeme na Justadtinden. Jedná se zřejmě o jeden z nejhezčích výletů, jaký jsem kdy podnikl. Nikde nikdo, krásné výhledy a pomalé stoupání. Cestou potkáváme akorát kozy. Na vrcholu svačíme a vyrážíme zpátky a opět si příjemně unaveni užíváme zapadající paprsky Slunce. Předpověď sice pořád vypadá relativně dobře, ale vyrážíme na východ skoro až k Trosmu, abychom poznali i jiný ráz krajiny.  

Čeká nás zhruba šestihodinová cesta a pár trajektů, ale díky nádherným výhledům z auta nám cesta utíká a než se nadějeme tak jsme na ostrově Kvaloya, kde máme vyhlídnutý výšlap na vyhlídku Grytetippen. Na začátek trekku dorážíme už za tmy, tak stavíme stany kousek od silnice. Zdejší prostředí nahání trochu hrůzu, je to mnohem odlehlejší oblast než Lofoty a svižně tu profukuje údolní vítr. Každopádně jsme tak unavení, že si toho nevšímáme a bez problémů usínáme.

Ráno se probouzíme do krásného slunečného dne, takže plni optimismu balíme svačinu a goráčovku a vyrážíme nahoru. Cesta je to trochu bahnitá, ale o to kouzelnější. Jelikož se jedná o mnohem méně navštěvovanou oblast než Lofoty, jdeme úplně sami. Cestou potkáme jen jednoho místního staršího pána. Cesta nahoru nám trvá pár hodin, a když dosáhneme vrcholu, nevěříme vlastním očím. Nádherný výhled na fjordy z jedné a na norské Alpy z druhé strany. Odpočíváme a kocháme se na vrcholu asi hodinu. Poté zamíříme zpět k autu, cestou ještě dáme rychlé koupání v horské bystřině a pomalu balíme a odjíždíme směr Praha.

SDÍLET
sinfin.digital