Akce Klín. Babiš se může dostat do hry o vládu, jen když se rozhádají Fiala s Bartošem

07. 01. 2021 • 07:00
KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Spekuluje se, že když ANO vyhraje volby, prezident jmenuje jeho předsedu Andreje Babiše premiérem, i když nebude mít většinu. Ve skutečnosti zvítězit nemusí, a přesto se může dostat do vlády. Stačí k tomu „maličkost“: rozhádat ODS a Piráty. Jistě, pak by nejspíš Babiš nestál v čele kabinetu. Ale to by pro něj nebyla žádná ztráta. Stejně mu v tom zabrání střet zájmů. A kdyby rozbil jednotu opozice, mohl by se právem cítit jako vítěz.

Rozpad pětky bych považoval za chybu. Tedy na základě současné situace, nedojde li k nějaké převratné změně. Protože politika se vyvíjí v čase a co se jednu chvíli jeví jako špatné rozhodnutí, stane se zítra správným krokem a naopak. Nicméně nyní jsem o tom pevně přesvědčen. Tento text se mi nepíše snadno. Jako politický poradce vím, že strany se musejí řídit tím, co chtějí jejich členové, ne se nechat mistrovat mediálními komentáři. Na druhé straně, každý názor zvenčí může být dobrý jako jeden z podkladů pro rozhodnutí…

Nakonec samozřejmě musejí politici udělat to, co chtějí voliči. Jenomže to není tak snadné, protože ti sice mají nějaké své představy, ale z velké míry reagují na akce těch, kteří politiku tvoří, řídí ji a nesou za ni odpovědnost. Nelze řídit stát na základě průzkumů veřejného mínění. Názor členů je důležitý proto, že pro stranické vedení jsou de facto prvními voliči z „tvrdého jádra“ – přesvědčenými a informovanými sympatizanty, kteří ovšem zlomová rozhodnutí přímo v prvotní fázi nečiní, ale tvoří si na ně názor.

Řeč je o demokratických stranách, což ovšem ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN splňují. Když dělají lídři tak zásadní krok, jakým je předvolební integrace, samozřejmě nemohou jít čelem proti vlastním členům. Mnozí lidé věštili rozkol už kvůli vzniku obou bloků, ten se však nekonal a konat nebude. Korzáři a starostové k sobě mají opravdu blízko a konzervativci se mezi sebou sice liší třeba v pohledu na euro, ale to není zásadní, neboť během příštích čtyř let se toto téma stane předmětem diskusí, nikoli však realizace.

Jako oheň a voda však často působí vedoucí síly obou bloků, tedy Piráti a ODS. Za prvé, jde o „novou“ a „starou“ stranu a ti první se dostali do Sněmovny ještě pořád na protestní vlně proti vládnutí té druhé, byť se zpožděním. Za druhé, v praktických věcech a stylu vládnutí se ODS daleko spíše shodne s ANO – daňový balíček byl jen malou ochutnávkou. Za třetí, některé pirátské nápady působí děsivě – jako třeba „odpovědnost“ soudců, což může budit obavy z ohrožení jejich nezávislosti.

Hledání rozporů mezi konzervativci a liberály je častou zábavou obecenstva, přičemž mnozí se k nim vyjadřují velmi emocionálně. Členové jsou sice více „in“, ale zase tak mnoho se od ostatních sympatizantů neliší. Poněkud odlišné perspektivy nazírání problémů „shora“ a „zdola“ fungují i uvnitř stran, přičemž důležité jsou obě. Myslím, že nyní by měl dostat přednost celostní pohled vedení, která se opatrně vyjadřují pro vládu „Pětky“. Ale členové určitě budou mít své slovo a nelze přehlížet jejich názory či případné obavy.

Proč potřebujeme koalici celé demokratické opozice? Nejde v první řadě o ANO, o to, že by s ním za určitých podmínek nešlo vládnout. Je však třeba v první řadě ukončit zemanovsko-babišovský režim. Hlavní překážka pro svobodný a demokratický vývoj sedí na Hradě a je iluzorní, že by bylo možno ji odstranit, pokud by druhá část dua měla podíl na vládě. A v tomto případě se i voliči vyjádřili dost jasně, mimo jiné během nejmasovějších demonstrací za dobu existence České republiky. Chce jít někdo z opozice proti nim?

INSIDER — Klaus: společnost je oslepená hojností, piráti jsou vítězstvím ideologie „ajťáctví“

V roce 2013 si Sobotka nemohl dovolit nechat se podporovat hlasy ODS a TOP 09, musel do kabinetu vzít ANO, protože takové byly preference jeho voličů, kteří uvěřili černé propagandě, že vláda pravice znamenala strašlivou katastrofu. O čtyři roky později tento odpor stále trval. Nyní se situace otáčí a „nedotknutelným“ se stal předseda vlády. Oba bloky vedené Bartošem a Fialou by se musely dopustit strašlivých chyb, aby po volbách neměly nad vládním hnutím v součtu navrch a většinu ve Sněmovně.

Za této situace se ANO může dostat do vlády jen v případě, že se rozhádají Piráti s občanskými demokraty. Lze čekat, že jeho předseda rozjede obdobu „Akce Klín“, kterou se před více než třiceti lety StB snažila rozbít demokratickou opozici. Její cíle byly zcela jasné, ze zbytku názvu – „zamezení programového sjednocení protisocialistických elementů“. Ano, i zde půjde o to zabránit programovému kompromisu mezi konzervativci a liberály. Řekněme rovnou, že tato snaha není bez šancí.

Premiér nepochybně bude dále pokračovat v tom, s čím už začal, tedy ukazovat poněkud vlídnější tvář ODS a tvrdě útočit na Piráty, o nichž ve shodě s radikálními občanskými demokraty začal mluvit jako o „neomarxistech“. Ale stejně jako kdysi Státní bezpečnost nemohla zastavit nástup pluralitní demokracie, ani on nedokáže zabránit koalici pěti demokratických stran, pokud mezi nimi bude převládat důvěra. Vše mají v rukách Fiala s Bartošem a lidé kolem nich.

Znovu je třeba zopakovat, proč je důležité, aby příští čtyři roky vládla „Pětka“. Jistě, lze si představit vládu, v níž ANO nebude mít premiéra, bude v menšině a nebude v ní sedět současný předseda kabinetu. Jenže ono opravdu nejde o jednu konkrétní koalici. Jde o režim, který je třeba v zájmu budoucnosti země ukončit. Už těch osm let je až dost. Podle všeho to takto ve svém celku vnímají i voliči opozice a lze proto čekat, že „odpadlík“ by čelil jejich značnému rozhořčení.

Bude „Akce Klín“ slavit úspěch? Jak řečeno, záleží na tom, jak se zachovají Piráti, ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09, zejména však první dvě jmenované. Přičemž pro mě je ODS více podezřelá z pošilhávání po vládě s ANO, Piráti zase z toho, že budou trvat na šílených nápadech, které se k této „zradě voličů“ mohou stát záminkou. Nemám právo nikomu radit, ale kdybych mohl, vedl bych nyní řadu i neformálních programových jednání, intenzivně komunikoval s členskými základnami a zajišťoval si u nich podporu.

Lékem na nedůvěru a podezřívavost jsou otevřené informace a ochota si naslouchat. I relativně malé rozpory je nutné řešit preventivně a energicky. Protože každá dobrá podvratná propaganda vychází z reálných problémů, které se snaží zveličit a hlavně vyprovokovat osobní útoky. Jakmile na sebe Piráti a ODS začnou vzájemně střílet, média se toho s velkou vervou chytnou, ještě vše dále vyostří a válka už pak bude eskalovat sama od sebe. Tohle bude pro demokratickou opozici zkouška státnické zodpovědnosti.

Tyto volby jsou zvláštní tím, jak silně se v nich uplatňují předvolební koalice. Koaliční potenciál ovšem vždy vzniká před volbami. Takže brzo uvidíme, jak na tom oba bloky spolu jsou a jak se tváří na „třetího vzadu“, tedy ANO. Má jinou možnost, jak se dostat k vládě, než vrazit klín mezi konzervativce a liberály? Popravdě řečeno, má. Kdyby se Andrej Babiš rozhodl odejít nejen z vlády, ale úplně z politiky. To by ovšem sotva mohl udělat či vůbec otevřeně říkat před volbami, neboť by ANO ztratilo příznivce. Ale po nich to má svou logiku.

Kdyby nynější vládní hnutí šlo do jednání s novým vedením, mohlo by výrazně zamíchat kartami, protože by se tím ztratila jeho monokratická podstata, která je překážkou pro demokraty a vzbuzuje v nich obavy, stejně jako personální napojení na stávajícího prezidenta. Těžko by se pak hledal důvod, proč ANO apriorně vynechat. Toto je ale ryzí spekulace. Nejsilnější list mají Fiala a Bartoš. Skutečným Babišovým esem v rukávu nakonec kupodivu není „Akce Klín“, leč jeho dobrovolný a definitivní odchod.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.