Armageddon konzervativců. Vládnutí s liberály se jim nevyplácí, ANO jim krade voliče

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Vládní strany sice pomalu, ale ustavičně přicházejí o voliče, zatímco hnutí ANO setrvale posiluje. Když se však podíváme blíže, propad přízně zaznamenávají jen dvě strany: ODS a KDU-ČSL. Zatímco Piráti, STAN a TOP 09, tedy liberálové, jsou stále na svém. Jinými slovy, s kabinetem jsou nespokojeni pouze jeho konzervativní voliči. Co za tím vězí a k čemu to může vést?

Dle posledního průzkumu agentury Median přišla koalice o každého sedmého voliče. Za tímto propadem jsou však fakticky pouze občanští demokraté a lidovci, kteří ztrácejí v součtu šest procent oproti měření po volbách, zatímco ANO o stejný počet hlasů narostlo. Piráti a STAN mají dohromady prakticky stejně jako v říjnu 2021 a TOP 09 se stále pohybuje kolem pěti procent. Neboli od tří liberální stran nikdo neutíká ani jim nikdo nepřibývá, konzervaci oslabují a Babiš posiluje.

Poměr mezi vládními a opozičními stranami se pro ty první zhoršil z volebního výsledku 43,5 % na 37,5 %, zatímco ty druhé narostly z 37 % na 45,5 %. Ale výlučně díky ANO, neboť SPD má pořád stejných 10 %. Existuje viditelný transfer příznivců od ODS a KDU-ČSL k oligarchovu hnutí. Ostatní pohyby jsou zanedbatelné. Stalo se tedy to, před čím jsem pravici varoval, když se vzdor špatné situaci a vládním výsledkům pořád nepropadala a Babiš skoro nerostl: že jednou se to může zlomit.

Babiš levici nahradit nemůže. Nelze mít daně jako v Rumunsku a žít si jako v Rakousku nebo Dánsku, míní Zaorálek

Opravdu voličům konzervativců došla trpělivost? Vše tomu nasvědčuje. A protože pro liberály to neplatí, oni neodcházejí houfně třeba k Zeleným, tak primárním důvodem není hodnocení vlády jako celku, ale že voliči občanských demokratů a lidovci jsou zklamáni „krvavými kompromisy“ s liberály, mají pocit, že ti „jejich“ tahají v kabinetu za kratší konec. A odcházejí k donedávna nenáviděnému nepříteli. Nepřeceňujme jeden průzkum v polovině volebního období. Ale varování to je.

Jistě, Babiš je silnější magnet než progresivistická zelená pidistrana. Na druhé straně odpor k němu byl u příznivců ODS a KDU-ČSL masivní. Pokud ho přesto řada z nich nyní překonává, je to pro konzervativce hodně špatná zpráva. Ztrácejí tím jednu z hlavních kotev své politiky. Tou druhou mělo být plnění slibů: zejména jde o rozpočtové úspory, obranu ekonomiky před evropskou klimatickou politikou, ale i boj proti migračním kvótám. Tahle „železná jistota“ už ale zrezla dávno.

sinfin.digital