Až do roztrhání těla. Vláda se chytila do vlastní pasti a neví, jak z ní ven

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Vláda si vyrobila problém, na který si zadělala už v opozici. Okamurovci jí teď zablokovali zrychlenou novelu pandemického zákona. Ten vznikl proto, že si ho dnešní koalice v minulém období vydupala místo nouzového stavu. Jde o zbastlenou populistickou normu, trvat na ní je nonsens. Jenže „Pětka“ do ní investovala příliš politického kapitálu, chytla se do vlastní pasti a zjevně neví, jak ven.

Dnes vládnoucí strany věnovaly hromadu úsilí, aby skončil nouzový stav. Bylo to v době, kdy se ani premiéru Babišovi moc nelíbilo, že má příliš moci ministr vnitra Jan Hamáček coby předseda Ústředního krizového štábu. Takže spojenými silami přesvědčily občany, že za všechno zlo může stav nouze. Což je nesmysl. Za konkrétní postup odpovídá vláda, krizová legislativa jen poskytuje ústavní rámec, zejména aby omezení přijímaná dle ní nebyla v rozporu s občanskými svobodami a obstála před soudem.

No, a právě na ústavnost a na soudy pandemický stav naráží v jednom kuse. Původně měla v únoru platnost zákona skončit. Jenomže v tom je právě pro vládu ta potíž. Dobře si uvědomuje, že při přetrvávající epidemii nějaké mimořádné pravomoci potřebuje. Či je přinejmenším chce mít. Klidně by mohla vyhlásit nouzový stav a postupovat podle krizového zákona. Jenomže toho se bojí jako čert kříže. Porušila by slib daný občanům. Sice slib hloupý, ale mnohokrát opakovaný a potvrzovaný. Jeho vzetím zpět by ztratila tvář.

O co ale ve skutečnosti jde?

sinfin.digital