Babiš, Bartoš a Hamáček: Tři zcela odlišní vůdci, osudové volby… A čtvrtý vzadu?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Za rok se rozhodne, zda bude pokračovat 2. polistopadová republika, neboli zemanovsko-babišovský režim. Což by mělo pro Česko fatální důsledky. Výsledek voleb kromě jiných okolností ovlivní tři odlišní vůdci: Babiš, Bartoš a Hamáček. V tom výčtu možná někomu chybí Fiala, ale to je proto, že předseda ODS prostě není rozdílovým hráčem. Každý z onoho tria ano.

Na počátku roku zde existoval jen jeden důležitý činitel: Andrej Babiš. Objektivní dopady koronakrize i jeho subjektivní chyby ho však výrazně oslabily. Což umožnilo jiným, aby také ukázali, co v nich je. Přesněji se předvedli dva. Pirátský předseda Ivan Bartoš, který se se svou stranou postupně posunoval na výsluní tak jako tak, a nyní se jeho šance pouze zvýraznily. A šéf ČSSD Jan Hamáček, do té doby zůstávající v absolutním Babišově stínu, který na něj sice dopadá stále, ale aspoň mu svitlo slunce.

Pokud jde o Petra Fialu, pak jeho nejhvězdnější chvílí zůstává záchrana ODS před naprostým zapomněním po „prokurátorském puči“ v roce 2013. Kdyby v něm bylo něco více, tak po sedmi letech levicových vlád a Babišově selhání během epidemie by to už dávno muselo být znát na volebních preferencích. Zatím však prohrává v souboji s Ivanem Bartošem a současná podpora občanských demokratů je tedy zjevně důsledek samovolného pohybu, ne vůdcovských schopností předsedy. Proto ho vynechme.

Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je geopolitickou noční můrou. Zapojeny jsou všechny velmoci a hraje se zejména o plyn

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital