Babiš hraje vabank. To hlavní ale přijde až po sečtení volebních výsledků

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Pro krajské volby byly vždy charakteristické dvě věci: až na ty poslední je pokaždé vyhrála nejsilnější opoziční strana, typicky třeba v roce 2008, tedy v čase vlády Mirka Topolánka, sociální demokraté. O jejich výsledku zároveň nerozhodovala krajská, nýbrž celostátní témata. I v tomto ohledu byl rok 2008 příznačný: ČSSD volby vyhrála se slibem, že zruší poplatky v krajských nemocnicích. V čase, kdy má česká politika jediného hegemona, lze už teď odhadnout, že platit bude jen druhý předpoklad. Volby rozhodne celostátní téma.

Letos je téma jasné: covid-19. Při současných trendech testovaných a nově pozitivních nelze podle některých expertů vyloučit, že počet hospitalizovaných může na sklonku příštího týdne atakovat tisíc lůžek. Spekulovat o obětech nepovažuji za vhodné, co lze naopak už teď explicitně formulovat, je předpoklad, že se mnoho lidí bude rozhodovat na poslední chvíli. A je otázka co u nich převáží: zda budou Andreji Babišovi klást za vinu, že situaci podcenil a svou laxností umetl cestu nové a hodně ofenzivní vlně koronaviru, anebo ho vezmou v milost a uznají, že začal necelé dva týdny před volbami jednat, vyměnil ministra zdravotnictví a spolu s ním zahájil druhé kolo boje s koronavirem.

Pro premiéra je to v danou chvíli hra vabank. Dva týdny před volbami navíc sociologické agentury shodně přišly s tím, že podpora jeho hnutí klesá, třeba podle agentury STEM hnutí ANO poprvé od roku 2017 mělo v modelu hlasování ve sněmovních volbách méně než třicet procent hlasů. Celá peripetie s výměnou ministra zdravotnictví tudíž může být, aspoň z části, reakcí také na tento pro Babiše zcela jistě zásadní trend. Nesmíme zapomínat, že Babiš – pokud jde o politiku – hraje o všechno. Pobyt v politice je z jeho pohledu jediná možnost, jak si pohlídat rozličné kauzy. A také dotace pro Agrofert.

Insider speciál: V české politice není nedostatek žen, ale chlapů, shodují se Topolánek s Kalouskem

sinfin.digital