Babiš hraje vabank. To hlavní ale přijde až po sečtení volebních výsledků

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Pro krajské volby byly vždy charakteristické dvě věci: až na ty poslední je pokaždé vyhrála nejsilnější opoziční strana, typicky třeba v roce 2008, tedy v čase vlády Mirka Topolánka, sociální demokraté. O jejich výsledku zároveň nerozhodovala krajská, nýbrž celostátní témata. I v tomto ohledu byl rok 2008 příznačný: ČSSD volby vyhrála se slibem, že zruší poplatky v krajských nemocnicích. V čase, kdy má česká politika jediného hegemona, lze už teď odhadnout, že platit bude jen druhý předpoklad. Volby rozhodne celostátní téma.

Letos je téma jasné: covid-19. Při současných trendech testovaných a nově pozitivních nelze podle některých expertů vyloučit, že počet hospitalizovaných může na sklonku příštího týdne atakovat tisíc lůžek. Spekulovat o obětech nepovažuji za vhodné, co lze naopak už teď explicitně formulovat, je předpoklad, že se mnoho lidí bude rozhodovat na poslední chvíli. A je otázka co u nich převáží: zda budou Andreji Babišovi klást za vinu, že situaci podcenil a svou laxností umetl cestu nové a hodně ofenzivní vlně koronaviru, anebo ho vezmou v milost a uznají, že začal necelé dva týdny před volbami jednat, vyměnil ministra zdravotnictví a spolu s ním zahájil druhé kolo boje s koronavirem.

Pro premiéra je to v danou chvíli hra vabank. Dva týdny před volbami navíc sociologické agentury shodně přišly s tím, že podpora jeho hnutí klesá, třeba podle agentury STEM hnutí ANO poprvé od roku 2017 mělo v modelu hlasování ve sněmovních volbách méně než třicet procent hlasů. Celá peripetie s výměnou ministra zdravotnictví tudíž může být, aspoň z části, reakcí také na tento pro Babiše zcela jistě zásadní trend. Nesmíme zapomínat, že Babiš – pokud jde o politiku – hraje o všechno. Pobyt v politice je z jeho pohledu jediná možnost, jak si pohlídat rozličné kauzy. A také dotace pro Agrofert.

Insider speciál: V české politice není nedostatek žen, ale chlapů, shodují se Topolánek s Kalouskem

Možná se pletu, chyby premiéra a strach hlavně seniorů, mezi kterými má klíčový segment svých voličů, dorazit k volbám, může Babiše v krajských volbách stát hodně hlasů, současně ale nelze vyloučit, že mu propad podpory těsně před volbami ve finále nahraje. Donutil ho totiž ke strategické iniciativě, fungovat bude i jako mobilizační faktor. Jeho voliče nelze uchlácholit jistotou vítězství. Jakoukoli věrohodnou prognózu nicméně znemožňuje nedostatek dat, a také to, že nevíme, kdo k volbám nakonec vlastně dorazí. Ještě jednou, řada lidí se bude rozhodovat doslova v posledních hodinách. Krajské volby jsou volby druhého řádu, z logiky věci se k nim vypraví lidé pouze speciálně motivovaní.

Tolik k dominantní celostátní agendě. K tomu je ale třeba připočíst, že máme co do činění nikoli s jedním volebním kláním, ale třinácti souboji, do jejichž výsledků promluví také místní lokální specifika. Pokud je prakticky jisté, že celkově krajské volby – na rozdíl od minulosti – vyhraje nejsilnější vládní strana, zrovna tak lze už nyní odhadovat, že se jí to v některých krajích skoro jistě nepodaří. A těch krajů nemusí být zrovna málo (v roce 2016 hnutí ANO nevyhrálo na Vysočině, v Libereckém, Jihočeském a Zlínském kraji). Složitě bude hnutí ANO obhajovat svou pozici ve Středočeském kraji, vítězem skoro jistě nebude v Libereckém nebo Zlínském kraji, problém může mít přinejmenším také na jižní Moravě. Tím to ale pro Babiše nekončí.

Napsané to měl hezky, skutečný Babiš ale k divákům nemluvil

Pokud se totiž o letošních krajských volbách dlouhodobě píše jako o testu před příštími sněmovními volbami, to hlavní přijde v tomto ohledu ihned po sečtení výsledků. Babišovo hnutí ANO totiž může v relativně vysokém počtu krajů nakonec i vyhrát, což ale vůbec neznamená, že ve všech bude také vládnout. Volby se v tomto ohledu budou rozhodovat spíše na opačné straně politického pelotonu, a také na schopnosti zvyšovat svůj koaliční potenciál. A pokud strany ve středu politického spektra a napravo od něj v tomto punktu systematicky hledají spojence, Babiš ty své likviduje. KSČM a ČSSD může z mnoha krajských zastupitelstev vypadnout, Babiš pak prostě zjistí, že tam nemá s kým sestavit většinu. Třeba navzdory největšímu počtu hlasů. 

SDÍLET
sinfin.digital