Insider speciál: V české politice není nedostatek žen, ale chlapů, shodují se Topolánek s Kalouskem

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek strávili více než dva roky ve společné vládě, která padla v roce 2009 během českého předsednictví v Radě EU. Zatímco prvně jmenovaný politiku dávno opustil, druhý už nechce kandidovat v příštích parlamentních volbách, v poslanecké sněmovně přitom působí od roku 1998. „Politika byla souboj idejí a nějakých hodnotových východisek. Dnes to, co se odehrává ve sněmovně, nemá s politikou téměř nic společného. To není souboj idejí či východisek, to je souboj o to, kdo si udělá lepší selfíčko se štěňátkem nebo s lachtanem,“ říká Kalousek v jubilejním 50. díle podcastu Insider.

S tím souhlasí i bývalý premiér Mirek Topolánek. Podle něj je obecně práce v poslanecké sněmovně „strašná frustrace“. „Je to jako být celý den v léčebně. Polovina lidí jsou psychopati a druhá polovina tam je pro prachy,“ dodává s tím, že současnost je ještě více tristní než minulost. „Je to technokratické, my vás přehlasuje a tady si je nakoupíme. Politika představuje vždy určitou míru populismu. Ale pokud neděláš nic jiného, než oprašuješ ty svoje volební skupiny, tak je to docela brutální,“ říká Topolánek.

Podle Kalouska v posledních letech zásadně stoupla koncentrace lidí, kteří berou politiku čistě jako zdroj obživy. „V české politice není nedostatek žen, ale nedostatek chlapů. Za ta léta, co si to pamatuji a pamatuji toho hodně, výrazně stoupla koncentrace lidí, kteří tu politiku dělají proto, aby je to živilo. To dělá politické frakce mnohem gumovější,“ míní Kalousek.

Pokud vás zajímá, jak vznikla legendární hláška „Mirku ty jsi jednička“, co si oba myslí o Andreji Babišovi, čeho si na něm cení, jak vnímají současnou koronavirovou krizi, proč Topolánek chodil během poslaneckých schůzí často na záchod či v jakých názorech se nejvíce rozcházejí, poslechněte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.

Vzpurný Horní Maršov: „Investorům říkám, že tu o ně nikdo nestojí. Nechceme být turistické ghetto“

„Je to hrozný pocit, když váš šéf není na vaší straně“

Napsané to měl hezky, skutečný Babiš ale k divákům nemluvil

SDÍLET
sinfin.digital