Babiš má po návštěvě Pompea splněno. Udržel dobré vztahy a nenechal ze sebe udělat rohožku

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Návštěva ministra zahraničí USA Mikea Pompea v Česku je neobvyklá hned v několika směrech. Ve srovnání s jinými podobnými akcemi trvá dlouho, jsou s ní spojena vysoká očekávání a šéf americké diplomacie poněkud nezvykle zamířil i do Senátu. Nejdůležitější moment se však odehrál při setkání s premiérem Andrejem Babišem, ostatní program Mikea Pompea byl spíše symbolický.

Česká strana se zachovala poměrně autonomně ještě před samotným jednáním, kdy odmítla jednostranné kroky, které se týkaly případného zákazu Huawei či stavby nových jaderných bloků v Dukovanech. Není bez zajímavosti, že Babišova vláda drží striktně pozici Evropské unie, kdy se v případě výstavby 5G sítí odkazuje na společný unijní postup (takzvaný EU Toolbox). U Dukovan zase nepodniká kroky, které by byly v rozporu s unijním soutěžním právem. Podle Deníku N právě proto vláda odmítla podepsat s Američany dokument, který by obě strany zavazoval ke spolupráci při rozvoji jaderné energetiky.

Pokud tak šéf americké diplomacie přijížděl do Prahy s tím, že si odveze nějaký závazný či bilaterální dokument, mohl být zklamán. Podle diplomatických zdrojů INFO.CZ, které se jednotlivých jednání účastnily, ale nepřejí si být jmenovány, nicméně Pompeo žádnou zahořklost neprojevoval, naopak Prahu chválil.

Babiš není Mečiar. Národní fronta Antibabiš možná jednou vznikne na troskách opozice

V případě 5G sítí se šéf americké diplomacie údajně vyjádřil, že česká vláda už má „splněno“ díky existenci takzvaných Pražských návrhů. To je sada doporučení, na nichž se shodli delegáti z více než 30 zemí světa, kteří se loni v květnu zúčastnili konference o bezpečnosti nových mobilních sítí. Jde nicméně o návrhy, které nemají žádnou právní závaznost, na rozdíl od unijních pravidel, k nimž se v současnosti vyjadřují jednotlivé členské státy EU.

Velmi zajímavý moment se odehrál na tiskové konferenci, kde Pompeo varoval před hrozbou z Ruska a Číny, přičemž Babiš mu odvětil, že „má na to stejný názor jako spojenci, ale nevnímá to jako nějaký zásadní problém“. Šéf americké diplomacie ruskou a čínskou hrozbu rozvedl obsáhleji v Senátu, kde rovněž pochválil šéfa horní komory parlamentu Miloše Vystrčila za chystanou cestu na Tchaj-wan.

Právě spor s Čínou přitom hraje v předvolebním období v administrativě prezidenta Donalda Trumpa klíčovou roli a může být jedním z rozhodujících momentů prezidentských voleb. Trump například v uplynulých dnech oznámil, že pokud vyhraje jeho soupeř Joe Biden, tak se Američané budou muset naučit „čínsky“. Babiš na tiskové konferenci zjevně tuto hru odmítl hrát, aniž by u toho poškodil velmi dobré vztahy s USA.

Investigativní novinařina není zveřejňování úniků ze spisů. Novináři by neměli využívat tajné služby, říká Šlerka

SDÍLET
sinfin.digital