Babiš má po návštěvě Pompea splněno. Udržel dobré vztahy a nenechal ze sebe udělat rohožku

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Návštěva ministra zahraničí USA Mikea Pompea v Česku je neobvyklá hned v několika směrech. Ve srovnání s jinými podobnými akcemi trvá dlouho, jsou s ní spojena vysoká očekávání a šéf americké diplomacie poněkud nezvykle zamířil i do Senátu. Nejdůležitější moment se však odehrál při setkání s premiérem Andrejem Babišem, ostatní program Mikea Pompea byl spíše symbolický.

Česká strana se zachovala poměrně autonomně ještě před samotným jednáním, kdy odmítla jednostranné kroky, které se týkaly případného zákazu Huawei či stavby nových jaderných bloků v Dukovanech. Není bez zajímavosti, že Babišova vláda drží striktně pozici Evropské unie, kdy se v případě výstavby 5G sítí odkazuje na společný unijní postup (takzvaný EU Toolbox). U Dukovan zase nepodniká kroky, které by byly v rozporu s unijním soutěžním právem. Podle Deníku N právě proto vláda odmítla podepsat s Američany dokument, který by obě strany zavazoval ke spolupráci při rozvoji jaderné energetiky.

Pokud tak šéf americké diplomacie přijížděl do Prahy s tím, že si odveze nějaký závazný či bilaterální dokument, mohl být zklamán. Podle diplomatických zdrojů INFO.CZ, které se jednotlivých jednání účastnily, ale nepřejí si být jmenovány, nicméně Pompeo žádnou zahořklost neprojevoval, naopak Prahu chválil.

Babiš není Mečiar. Národní fronta Antibabiš možná jednou vznikne na troskách opozice

sinfin.digital