Babiš není Mečiar. Národní fronta Antibabiš možná jednou vznikne na troskách opozice

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | „Na rozdíl od jiných si myslím, že by neměly vzniknout dva alternativní bloky. Jestli vznikne jeden konzervativní a druhý liberální blok, tak se Babiš nedá porazit. Musí vzniknout jediná alternativa. Nejlepší by bylo, kdyby vznikla národní fronta Antibabiš. Podívejte se na Slovensko a na porážku Mečiara,“ řekl v televizi CNN Prima News bývalý šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Ano, zoufalství ze státního mafiánství tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara na Slovensku v roce 1997 skutečně zplodilo „národní frontu Antimečiar“. Tu sice Mečiar v roce 1998 těsně porazil ve volbách, podobně jako Jiří Paroubek v roce 2010 ale poté zůstal v koaliční „karanténě“, a vládu proto sestavila Slovenská demokratická koalice (SDK) vedená pozdějším premiérem Mikulášem Dzurindou. V tom se současným Českem existuje jistá aritmetická politická podobnost. Tedy pokud zavřete jedno oko a zasníte se.  

Česko totiž není Slovensko, Andrej Babiš není Mečiar a dávno se nepíše rok 1998. SDK tehdy tvořilo pět mladých politických stran, které ještě nesužovaly vzájemné historické křivdy, a proto se vzdaly vlastní identity a do voleb šly jako jediná partaj. Pravda, Mečiar je k tomu motivoval svým protikoaličním volebním zákonem, takže jim nic jiného ani nezbylo. O to ale nejde. Hlavní rozdíl je v tom, že zatímco tehdejší slovenskou opozici nejvíc pojila porážka Mečiara, tu současnou českou tmelí i obyčejné přežití, které přeje kanibalismu.

V rozhovoru to ostatně přiznal i Bělobrádek. „Nemůžeme ty trendy ignorovat, dlouhodobě nerosteme. Situace je komplikovaná. V roce 2013 jsme byli určitá alternativa, lidé teď mají mnohem víc na výběr,“ řekl zbytečně optimisticky. Nejen KDU-ČSL, ale i TOP 09 dlouhodobě vadnou a už několik volebních průzkumů je poslalo mimo sněmovnu. A stejně tak i STAN, ohledně volebních koalic určitě parta nejzdatnějších „vyděračů“, kteří to v rámci maximalizace svého minima zkusí na každého.

Investigativní novinařina není zveřejňování úniků ze spisů. Novináři by neměli využívat tajné služby, říká Šlerka

sinfin.digital