Babiš není Mečiar. Národní fronta Antibabiš možná jednou vznikne na troskách opozice

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | „Na rozdíl od jiných si myslím, že by neměly vzniknout dva alternativní bloky. Jestli vznikne jeden konzervativní a druhý liberální blok, tak se Babiš nedá porazit. Musí vzniknout jediná alternativa. Nejlepší by bylo, kdyby vznikla národní fronta Antibabiš. Podívejte se na Slovensko a na porážku Mečiara,“ řekl v televizi CNN Prima News bývalý šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Ano, zoufalství ze státního mafiánství tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara na Slovensku v roce 1997 skutečně zplodilo „národní frontu Antimečiar“. Tu sice Mečiar v roce 1998 těsně porazil ve volbách, podobně jako Jiří Paroubek v roce 2010 ale poté zůstal v koaliční „karanténě“, a vládu proto sestavila Slovenská demokratická koalice (SDK) vedená pozdějším premiérem Mikulášem Dzurindou. V tom se současným Českem existuje jistá aritmetická politická podobnost. Tedy pokud zavřete jedno oko a zasníte se.  

Česko totiž není Slovensko, Andrej Babiš není Mečiar a dávno se nepíše rok 1998. SDK tehdy tvořilo pět mladých politických stran, které ještě nesužovaly vzájemné historické křivdy, a proto se vzdaly vlastní identity a do voleb šly jako jediná partaj. Pravda, Mečiar je k tomu motivoval svým protikoaličním volebním zákonem, takže jim nic jiného ani nezbylo. O to ale nejde. Hlavní rozdíl je v tom, že zatímco tehdejší slovenskou opozici nejvíc pojila porážka Mečiara, tu současnou českou tmelí i obyčejné přežití, které přeje kanibalismu.

V rozhovoru to ostatně přiznal i Bělobrádek. „Nemůžeme ty trendy ignorovat, dlouhodobě nerosteme. Situace je komplikovaná. V roce 2013 jsme byli určitá alternativa, lidé teď mají mnohem víc na výběr,“ řekl zbytečně optimisticky. Nejen KDU-ČSL, ale i TOP 09 dlouhodobě vadnou a už několik volebních průzkumů je poslalo mimo sněmovnu. A stejně tak i STAN, ohledně volebních koalic určitě parta nejzdatnějších „vyděračů“, kteří to v rámci maximalizace svého minima zkusí na každého.

Investigativní novinařina není zveřejňování úniků ze spisů. Novináři by neměli využívat tajné služby, říká Šlerka

Teď to například zkouší na Piráty, kteří případnou volební koalici se STAN právě pustili do druhého kola ve svém fóru. Tím ovšem hned naštvali „demotrio“ ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, které se Pirátů bojí jak čert kříže. A aby bylo jasněji, že se kvůli Babišovi nehodlá rozpustit ODS, řekl její místopředseda Martin Kupka: „Není vyloučeno, že ODS půjde sama, protože – a myslím, že to potvrdí senátní a krajské volby – ODS je nejsilnějším opozičním subjektem.“

Nejsilnějším opozičním subjektem, i k „demoopozici“, se nyní cítí být také Piráti. Zkuste jim říct, aby se v rámci jednotné „národní fronty Antibabiš“ vzdali své pirátské značky, a máte na krku trestní oznámení od jejich senátora Lukáše Wagenknechta. Situace je nyní taková, že se na ODS snaží v rámci pudu sebezáchovy jako první přilepit TOP 09. Příklon k ODS začíná převažovat i u lidovců, jenže naopak to zatím nefunguje u ODS.

A logicky: zatímco pro ODS platí Bělobrádkova slova o tom, že neroste, lidovci i TOP 09 jí jako věno nabízejí jasnou „inkontinenci“ voličů. A nejen to. KDU-ČSL i TOP 09 považují námluvy STAN s Piráty jako nástroj budoucího možného vydírání jejich případné koalice. O šéfovi STAN Vítu Rakušanovi jsem z jejich řad slyšel i méně přátelskou poznámku, že by s kladívkem v ruce nejradši seděl v dražební místnosti a dražil budoucí funkce. A to nebývá nejlepším lepidlem společné politické budoucnosti.

Bělobrádkova „národní fronta Antibabiš“ nejspíš jednou skutečně vznikne, ostatně nic netrvá věčně. Jen se samozřejmě nebude jmenovat takhle obludně, taky nebude mít jako jediný volební program „Antibabiše“ a přirozeně vyroste na troskách současné opozice. A mimochodem: i SDK po čtyřech letech umělé existence zanikla, protože byla jen na jedno použití.  

SDÍLET
sinfin.digital