Babiš proti všem. Unaveného a agresivního premiéra v superdebatě zastínil i Hamáček

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Superdebata odvysílaná v České televizi ve čtvrtek večer odhalila kondici lídrů pár hodin před zahájením krajských a senátních voleb. Na první pohled zaujal především tu unavený, jindy agresivní premiér Andrej Babiš. Ze všeho nejvíc si stále stěžoval, jak ho všichni kritizují. Příklad: namísto toho, aby odpověděl na otázku profesionální houslistky, podrážděně reagoval tím, že na housle nehraje, poradit jí neumí a ať se mu prý ozve.

Premiér nepřekvapil. Neumí vést dialog a reagovat na otázku, není schopen systémové úvahy, je podrážděný a skáče lidem do řeči.  V podstatě to tak je od momentu, kdy vstoupil do politiky. Není schopen improvizovat a komfortně se cítí tam, kde má jasný a předem připravený scénář. Ve chvíli, kdy musí reagovat na nečekanou situaci nebo otázku, ztrácí půdu pod nohama. Osobně jsem to zažil před volbami v roce 2017, když jsem s ním strávil celý den na kampani. Takže vlastně nic nového, jeho skalní voliče tohle zviklat nemusí.

Naopak předseda sociálních demokratů Jan Hamáček ukázal, že je schopen i pod tlakem vést vcelku racionální debatu. Občas musel Babiše doplnit, uvést věci na pravou míru. A i v úzkých dokázal reagovat. „Pane kolego, až budete prvním místopředsedou vlády, zjistíte, že i tato funkce má své limity,“ vmetl předsedovi Starostů a nezávislých Vítu Rakušanovi, který mu vyčítal, že se nedostatečně vymezil v čase koronaviru vůči premiérovi. Rakušan zase chvilku předtím jízlivě reagoval na agresivní výpady premiéra, který mu skákal do řeči. „Nemluvte mi do toho, nejsem Adam Vojtěch,“ reagoval s odkazem na exministra zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví varuje: Premiér ohrožuje zdraví

Pokud vynechám typickým způsobem estrádní výstupy předsedy SPD Tomia Okamury, kterého v mnoha ohledech netřeba brát tak vážně, nejvíc mne zaujalo, že to chvílemi působilo jako souboj všech proti Babišovi. I když je ČSSD v koalici s Babišem, její předseda byl v některých situacích jakoby na straně těch, kteří se vymezovali proti hnutí ANO a premiérovi. Nejspíš v tom nebyl záměr, vyplynulo to ze situace a hlavně z chaoticky působícího Babiše. Přesto to stojí za pozornost: bude totiž zajímavé sledovat, na jakém půdorysu začnou ihned po volbách vznikat krajské koalice.

Předseda ODS Petr Fiala opakovaně v médiích řekl, že jeho strana bude preferovat středo-pravé koalice. No, ruku na srdce, ODS a spol. budou ve většině krajů potřebovat někoho dalšího do party. ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN na většinu v součtu dosáhnou výjimečně. Mnohde jim k tomu nebudou stačit ani Piráti. A pak dojde na lámání chleba a možná tzv. brněnský scénář. Ostatně právě na jižní Moravě se o něm v zákulisí vcelku otevřeně mluví: spočívá v jednoduchém manévru, tedy že se po volbách spojí všichni proti vítěznému ANO. A když píšu všichni, myslím tím také Piráty a hlavně ČSSD, která na centrální úrovni s hnutím ANO naopak vládne.

Bartoš: Babišovy absolutistické způsoby jsou problém. Vláda to nezvládá a zemi řídí za zavřenými dveřmi

SDÍLET
sinfin.digital