Babiš proti všem. Unaveného a agresivního premiéra v superdebatě zastínil i Hamáček

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Superdebata odvysílaná v České televizi ve čtvrtek večer odhalila kondici lídrů pár hodin před zahájením krajských a senátních voleb. Na první pohled zaujal především tu unavený, jindy agresivní premiér Andrej Babiš. Ze všeho nejvíc si stále stěžoval, jak ho všichni kritizují. Příklad: namísto toho, aby odpověděl na otázku profesionální houslistky, podrážděně reagoval tím, že na housle nehraje, poradit jí neumí a ať se mu prý ozve.

Premiér nepřekvapil. Neumí vést dialog a reagovat na otázku, není schopen systémové úvahy, je podrážděný a skáče lidem do řeči.  V podstatě to tak je od momentu, kdy vstoupil do politiky. Není schopen improvizovat a komfortně se cítí tam, kde má jasný a předem připravený scénář. Ve chvíli, kdy musí reagovat na nečekanou situaci nebo otázku, ztrácí půdu pod nohama. Osobně jsem to zažil před volbami v roce 2017, když jsem s ním strávil celý den na kampani. Takže vlastně nic nového, jeho skalní voliče tohle zviklat nemusí.

Naopak předseda sociálních demokratů Jan Hamáček ukázal, že je schopen i pod tlakem vést vcelku racionální debatu. Občas musel Babiše doplnit, uvést věci na pravou míru. A i v úzkých dokázal reagovat. „Pane kolego, až budete prvním místopředsedou vlády, zjistíte, že i tato funkce má své limity,“ vmetl předsedovi Starostů a nezávislých Vítu Rakušanovi, který mu vyčítal, že se nedostatečně vymezil v čase koronaviru vůči premiérovi. Rakušan zase chvilku předtím jízlivě reagoval na agresivní výpady premiéra, který mu skákal do řeči. „Nemluvte mi do toho, nejsem Adam Vojtěch,“ reagoval s odkazem na exministra zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví varuje: Premiér ohrožuje zdraví

sinfin.digital