Ministerstvo zdravotnictví varuje: Premiér ohrožuje zdraví

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Od pondělí je republika opět ve stavu nouze. Ale to není náš hlavní problém. I když se někteří rozčilují a jiní mají depresi, jde o standardní postup. Chtělo by se říci „konečně“. Protože jestli něco primárně není v pořádku, tak je to způsob řízení vlády. Po celou dobu epidemie se nás její předseda snaží přesvědčit, že jeho osobní image je daleko důležitější než cokoli jiného, včetně zdraví lidí.

Když přijde těžká krize, je dobré mít premiéra, který je vůdcem, ví, co je potřeba a také to udělá. Nebo pokud jím není, má aspoň někoho kompetentního, na koho v té chvíli deleguje rozhodující pravomoci a nezasahuje mu do toho. Ne jako ten náš, který neví, co je třeba, přesto pořád všem do všeho mluví a zjevně jediné, co ho zajímá, je, jak zapůsobil v televizi na své voliče, zda má dost fanoušků na sociálních sítích a jestli kvůli nějakému omezujícímu opatření neutrpí jeho PR.

Zopakujme si, proč jsme na tom na konci září tak špatně. Protože se Andrej Babiš lekl a z obavy, že nebude populární, nedovolil včas na konci prázdnin nasadit omezující opatření. Ostatně podobně jednal už na jaře, kdy odmítal postupovat standardně a ustavit Ústřední krizový štáb a poté až zbytečně rychle vzdal prodloužení nouzového stavu. Jen aby on byl tím, kdo lidem tu „radostnou“ zprávu oznámí. Navíc šlo o habaďůru – vláda občany omezovala dál i bez stavu nouze, jen tak trochu protiústavně, jak konstatoval soud.

Česká republika zřejmě měla při první vlně štěstí, že se k Babišovi dřív dostal Hamáček s daty o hrozícím exponenciálním nárůstu epidemie (s tragickými důsledky jako třeba v Itálii), než píáristi s daty o mínění obyvatel. Což do té doby bohorovného šéfa kabinetu vyděsilo, takže epidemiologové dostali volnou ruku, zatáhli za záchrannou brzdu – a premiér se mohl kasat, jak je ve zvládání koronaviru nejlepší ze všech. Místo aby zpytoval svědomí, že málem prošvihnul čas k reakci. Rychle mu otrnulo, na což dnes doplácíme.

Babiš proti všem. Unaveného a agresivního premiéra v superdebatě zastínil i Hamáček

Předseda vlády vyhlásil totální (především své) vítězství nad koronou a slíbil, že už vláda nikdy nesáhne k plošným opatřením. V létě ignoroval varovné příznaky, odmítal připustit, že přichází druhá vlna a nakonec se před krajskými volbami snažil za každou cenu odsunout nepopulární opatření až za ně. V důsledku toho jsme se opravdu dostali na první příčku – v rychlosti šíření epidemie. Dnes Babiš své jednání omlouvá tím, že lidé to tak chtěli a na rozdíl od jara prý za ním nikdo nepřišel s tou „správnou“ aplikací s daty.

Už při první vlně premiér reagoval pozdě, nouzový stav nechal vyhlásit o deset dní později, než od něj žádal ministr vnitra a pak ještě blokoval normální fungování Ústředního krizového štábu. Tvrzení, že při nástupu druhé vlny neměl data, je dětinskou výmluvou. Jak to, že Jan Hamáček je zjevně měl, když už v létě žádal lidi, aby dobrovolně nosili roušky a nečekali, až jim to vláda nařídí? Čísla mělo i ministerstvo zdravotnictví. Místo zásahu proti viru se však zasáhlo proti tomu, kdo před ním varoval, epidemiologovi Maďarovi.

Teprve po masivní explozi nákazy, která ohrožovala už nikoli „jen“ zdraví občanů, ale dokonce i preference ANO, začal jeho předseda jednat. Vyhodil ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který udělal tu zásadní chybu, že poslouchal Babiše a jeho marketéry, a ne své odborníky. Za něj přišel Roman Prymula a s ním „vojna“. Za sebe říkám, že jakkoli nejsem přítelem lampasáckých manýrů, navíc jako astmatik v roušce špatně dýchám a vůbec celkově nesnáším omezení, tak raději přijmu tvrdý řád než Babišův chaos.

Minář odmítá hrát „ďáblovy“ hry s nulovým součtem

Nyní opravdu není čas na debaty, pochyby a remcání. Ať už jsou Prymulova nařízení optimální, či nikoli, je třeba, abychom je všichni dodržovali. Za prvé, i ne úplně dobře navržená opatření zaberou, když se jimi řídí každý. Prostě proto, že se omezí sociální interakce a tím šíření viru. Za druhé musíme být ohleduplní k sobě navzájem a udržet společenskou soudržnost – navzdory tomu, že se ji Babiš snaží nabourat štvaním „starých“ proti „mladým“ (dokonce i teď myslí na PR a volby). Za třetí: nic lepšího nemáme.

Babiš už jiný nebude. Docela s chutí hodil v těžké situaci, již sám zavinil, odpovědnost na Hamáčka a Prymulu. Ale to mu nijak nezabránilo vyplísnit toho druhého za to, že prý krizová opatření „špatně komunikoval“. Jako by se covid-19 dal zahnat nějakou „správnou“ komunikací. Už jsme bohužel na vlastní kůži zažili, kam to vede, když boj s epidemií řídí premiérovi marketéři. Takže buďme rádi, že věci po Babišovi s Vojtěchem dostali do rukou dva profíci. Konečně se naplní heslo: „Řeči jsou na h…o panáčku, ukázaná platí!“

Doba je zlá a čeká nás ještě mnoho strádání a odříkání, než překonáme koronavirovou epidemii a její důsledky. Šlo by nám to daleko lépe, kdyby si Andrej Babiš vzal nějakou opravdu hodně dlouhou dovolenou a neúčastnil se pokud možno ani jako kibic. Vzbuzuje nedůvěru, selhává při řízení země v krizi a ještě hází odpovědnost na občany a vyvolává nenávist jedněch k druhým. Tím vším ohrožuje onen ohromný kapitál občanské zodpovědnosti, solidarity a vzájemnosti, který lidé ukázali na jaře.

Ve svém vlastním zájmu se nedejme premiérem otrávit a buďme jak disciplinovaní a rozumní, tak tolerantní a ohleduplní k druhým. Jsme schopný národ, jen nás řídí Babiš.

Otrava Navalného zbourala tabu. Takto mění vztahy Evropy s Ruskem

SDÍLET
sinfin.digital