Babiš v úzkých. Fiala s Rakušanem mu před kamerami vmetli oběti koronaviru

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Konečně: Vít Rakušan a Petr Fiala v neděli večer ve velké debatě CNN Prima News ostře zaútočili na premiéra Andreje Babiše kvůli obětem koronaviru. „Je mi nesmírně nepříjemné vést tady debatu nad lidskou tragédií, my bychom měli držet minutu ticha. To se nedá svést na opozici,“ vpálil předseda ODS Petr Fiala Babišovi do tváře. Ten se v podstatě nezmohl na reakci. A podobných momentů bylo hned několik.

Andrej Babiš opět nebyl ve formě. Nezmohl se na nic, co by jeho konkurenty jakkoli znejistilo. Působil nejistě, jako by neměl sílu, energii ani sebevědomí odrážet údery lídrů obou opozičních koalic. Natož aby se mu byť náznakem podařilo přejít do protiútoku. Petr Fiala a Vít Rakušan byli naopak skvěle připravení. Hovořili věcně, pálili ostrými náboji a hlavně mu poprvé přímočaře, v jasně srozumitelných a zjevně pečlivě připravených výrocích připomněli, že v Česku na koronavirus zemřelo až příliš mnoho lidí a že je to přesně ta věc, která jde z velké části za předsedou vlády kvůli jeho chaotickému řízení země.

To je první a naprosto klíčový závěr z velké nedělní debaty na CNN Prima News. A pokud k tomuto soustředěnému útoku opozice došlo až necelé dva týdny před volbami, platí, že je pro ni lépe, když se tak stalo pozdě, než nikdy. Zároveň můžeme konstatovat toto: pro Babiše je krajně problematické právě v této věci na podobné výpady reagovat. Druhý postřeh: Do velké debaty poprvé (!) zavítal předseda ODS Petr Fiala a byl výborně připravený. Babišem se nenechal ani jednou rozhodit, působil věcně a kultivovaně, tedy tak, jak se na konzervativního lídra sluší a patří. Za třetí: namísto předsedy Pirátů Ivana Bartoše dorazil předseda STAN Vít Rakušan. A na první dojem Bartoše do značné míry „vymazal“. Bude zajímavé sledovat, jak se v tomto ohledu bude dynamika uvnitř jejich koalice vyvíjet.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital