Babišova vláda nezvládá koronavirus a ničí lidem životy

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA  | Vláda na tři týdny zavírá hospody a bary, školní výuka bude jen dálkově. Řada podniků se z druhé brutální rány nevzpamatuje. Opatření vlády lze číst také jako její doznání. Vylhat se z toho, že vývoj podcenila, už nemůže. A Andrej Babiš to ví.

Zkusme si to na chvilku představit: německý či britský ministr zdravotnictví ohlašuje projev k národu, zatímco prezident i premiér mlčí. Nepředstavitelné a trapné. Ne tak u nás. Jako krutý žert pak působí fakt, že Roman Prymula svůj pondělní projev, jehož oznámením vyvolal celodenní velké očekávání, na poslední chvíli odvolal. 

Groteska to ale není, jde o životy lidí. Bohužel máme co do činění s naprosto chaoticky a populisticky řízenou vládou a odpovědnost za to nese premiér Andrej Babiš, který víc poslouchal své PR rádce, namísto toho, aby se aspoň během kritických týdnů řídil expertní analýzou. Přinejmenším na to pamatujme u voleb, které jsou k jeho štěstí až za rok. 

V každém případě platí, že pokud to takhle půjde dál, musí premiér počítat s tím, že ho mnozí lidé budou právem vinit ze stovek mrtvých. Realistický popis situace by mohl znít i takto: pondělní opatření vlády pramení z bezprostřední obavy, že se blíží moment, kdy začne kolabovat zdravotnický systém. Počet lidí v nemocnicích během října vzrostl na více než dvojnásobek a strmě roste i množství pacientů ve vážném stavu. Server Seznam Zprávy během dne přišel s tím, že premiér už sonduje v okolních zemích, konkrétně v Polsku, Německu a Maďarsku, jaké jsou náhradní lůžkové kapacity. Takže opět svého druhu doznání.

Vláda oslabuje. Babiš se Zemanem už nemůžou udělat ústavní změny, říká Pečinka

sinfin.digital