Babišova vláda nezvládá koronavirus a ničí lidem životy

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA  | Vláda na tři týdny zavírá hospody a bary, školní výuka bude jen dálkově. Řada podniků se z druhé brutální rány nevzpamatuje. Opatření vlády lze číst také jako její doznání. Vylhat se z toho, že vývoj podcenila, už nemůže. A Andrej Babiš to ví.

Zkusme si to na chvilku představit: německý či britský ministr zdravotnictví ohlašuje projev k národu, zatímco prezident i premiér mlčí. Nepředstavitelné a trapné. Ne tak u nás. Jako krutý žert pak působí fakt, že Roman Prymula svůj pondělní projev, jehož oznámením vyvolal celodenní velké očekávání, na poslední chvíli odvolal. 

Groteska to ale není, jde o životy lidí. Bohužel máme co do činění s naprosto chaoticky a populisticky řízenou vládou a odpovědnost za to nese premiér Andrej Babiš, který víc poslouchal své PR rádce, namísto toho, aby se aspoň během kritických týdnů řídil expertní analýzou. Přinejmenším na to pamatujme u voleb, které jsou k jeho štěstí až za rok. 

V každém případě platí, že pokud to takhle půjde dál, musí premiér počítat s tím, že ho mnozí lidé budou právem vinit ze stovek mrtvých. Realistický popis situace by mohl znít i takto: pondělní opatření vlády pramení z bezprostřední obavy, že se blíží moment, kdy začne kolabovat zdravotnický systém. Počet lidí v nemocnicích během října vzrostl na více než dvojnásobek a strmě roste i množství pacientů ve vážném stavu. Server Seznam Zprávy během dne přišel s tím, že premiér už sonduje v okolních zemích, konkrétně v Polsku, Německu a Maďarsku, jaké jsou náhradní lůžkové kapacity. Takže opět svého druhu doznání.

Vláda oslabuje. Babiš se Zemanem už nemůžou udělat ústavní změny, říká Pečinka

Zatímco ještě v září Babiš ve sněmovně situaci zlehčoval, když například upřednostňoval před debatou o koronaviru zahrádkářský zákon, dnes už i on pracuje s tím, že tady za dva nebo tři týdny začne být nedostatek lůžek a zdravotnického personálu. Je svým způsobem pikantní, že k tomu druhému vláda podle kritiků napomůže tím, že zavírá všechny základní školy včetně prvního stupně. Přestože zde budou výjimky pro děti zdravotníků nebo hasičů, nelze vyloučit, že bude vysoké množství nejen zdravotních sester, které se budou namísto o pacienty starat o své děti.

Pamatujme na to, že vedle zdraví lidí jde taky o živobytí řady z nich. Omezení ekonomiky znamenají krach mnoha podniků, rozvrat dobře rozjetých firem, pád do dluhů a s tím spojené sociálně patologické jevy. To vše půjde za touto vládou, která v létě fatálně podcenila situaci a polevila. Země je na druhou ofenzivu koronaviru nepřipravená, začala ji řešit pozdě, chaoticky a prakticky po celou dobu je jen ve vleku událostí.

Mnohá nově oznámená opatření – zákaz pití alkoholu na veřejnosti, povinné roušky na zastávkách nebo zákaz shromažďování více než šesti lidí – teď vlastně sama o sobě znějí téměř druhořadě. Aniž bych chtěl být cynický, základní popis situace zní totiž takto: zdravotnický systém míří do bodu, kdy se ocitne během pár týdnů na hranici svých možností a bude směřovat ke kolapsu. Na INFO.CZ jsme to psali už několikrát a s každým dnem to platí víc a víc: přesně v takové době by země potřebovala rozhodného, kompetentního a odvážného lídra, kterému je možné důvěřovat. Chce se říct, že by stačil kdokoli, kdo v Česku vyhrál volby před Babišem.

Nechte mluvit Babiše! aneb Komunikační katastrofa vlády

Hon na Babiše připomíná Babicovu bramboračku

Mzdový paradox koronavirové krize: Platové nůžky mezi státem a trhem se rozevírají

SDÍLET
sinfin.digital