Vláda oslabuje. Babiš se Zemanem už nemůžou udělat ústavní změny, říká Pečinka

Krajské a senátní volby podle komentátora Reflexu a INFO.CZ Bohumila Pečinky potvrdily, že vláda oslabuje. „Máme kompletně opoziční Senát. Ještě před dvěma lety jsme se přitom úplně vážně obávali, že když se změní jeho složení a bude se více podobat tomu v Poslanecké sněmovně, tak hrozí, že Babiš a Zeman udělají ústavní změny. Už volby před dvěma lety ukázaly, že to nejde, tyhle to jen potvrdily. To je ohromný signál, který si dnes už neuvědomujeme, ale před dvěma a půl lety se o tom ještě zcela vážně diskutovalo,“ upozorňuje Pečinka v pořadu Kapitola.

Ač byly letošní senátní volby zastíněny koronavirem a prohlášeními vládních představitelů o pandemii, nemělo to podle politického komentátora Bohumila Pečinky zásadní vliv na volební výsledky. Debakl stran vládní koalice je dle Pečinkova názoru pouze potvrzením trendu, který ukázaly již volby předchozí. „Minulý týden byly krajské volby, kde ČSSD ztratila 150 mandátů a zůstalo jí něco přes dvacet, KSČM je úplně mimo zastupitelstva, ANO obdrželo jen o dva mandáty více a není schopno získat ani hlasy levicových stran – to je debakl, který se potvrdil senátními volbami,“ hodnotí situaci Pečinka. 

ČSSD podle něj pokračuje v trendu, který nastolil bývalý předseda Bohuslav Sobotka, tedy v odklonu od tradičních voličů a neúspěšné snaze přeorientovat se na jinou voličskou vrstvu. 

„Ve volbách v roce 2010 Jiří Paroubek odstoupil z čela strany poté, co získal 22 % hlasů, považoval to za absolutní propad. Teď se sociální demokraté musí tvářit, že se nic nestalo. Značka je poškozena. Když už ani ve volebních superbaštách nezískáte mandát, svědčí to o tom, že vás opouští i poslední zbytky tvrdého jádra voličů. ČSSD musí udělat nějaký integrační proces a tu značku nějak oživit, jinak je to jejich konec,“ míní Pečinka. 

Předznamenaly senátní volby i začátek konce hnutí ANO? Jak ovlivní vyjednávání o novém vedení Senátu spolupráci opozice do sněmovních voleb? A v čem po volbách selhali novináři? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital