Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišova vláda stojí na hlubokých rozporech. Komentář Martina Kupky

Babišova vláda stojí na hlubokých rozporech. Komentář Martina Kupky

Vládu Andreje Babiše, která ve středu požádala poslaneckou sněmovnu o důvěru, lze asi nejvýstižněji označit za vládu hlubokých rozporů. Zatímco ANO a ČSSD se tváří, že chtějí zůstat v euroatlantickém hodnotovém a politickém prostoru, komunisté míří přesně opačným směrem.

První z rozporů, který jsme v praxi zažili nedávno, bylo hlasování o účasti v zahraničních misích naší armády. Komunisté hlasovali proti a bez hlasů skutečné pravice bychom už dnes byli na cestě od našich spojenců a partnerů. Je jasné, že se tento vnitřní rozpor musí nutně promítnout do každodenního fungování vlády – není možné jít zároveň na západ i na východ.

Za druhé – Andrej Babiš při obhajobě vlády dlouze hovořil o svých snech. Zasnil bych se také, kdyby premiér byl ve sněmovně první den. On ale za sebou má čtyřleté působení ve vládě s ČSSD a spoustu nesplněných slibů. Kdyby je splnil, už dnes bychom nejspíš žili v úplně jiné, mnohem úspěšnější zemi.

Tak například: premiér slibuje vyrovnaný rozpočet. Přitom i v době ekonomického růstu dělá pravý opak. Premiér hovoří o tom, jak bude zvyšovat investice a méně utrácet za spotřebu, ale dělá pravý opak. Obecně slibuje snižování daní, ale kdykoli ODS reálné snížení a zjednodušení daní navrhla, Andrej Babiš to se svou první vládou smetl ze stolu. A bude se tak chovat i nadále, jinak se od něho jeho koaliční partneři okamžitě odvrátí.

Andrej Babiš také před pěti lety sliboval razantní zvýšení výběru daní, mluvilo se o stovkách miliard. Výběr se ale vzhledem k ekonomickému růstu nevyvíjí o nic lépe, než v různých letech hospodářského růstu po roce 2000. Přitom Babišovy kroky v daňové oblasti komplikují život podnikatelům a způsobují zánik malých živností zejména na venkově, což je přesný opak slibů obsažených v prohlášení vlády. Takže skvělá vládní opatření pro lepší výběr daní nepřinesla nic, ale vrchovatě se naplnila rizika, o kterých Andrej Babiš říkal, že nenastanou. Sny a sliby proti činům, rozpor za rozporem.

Za třetí - Andrej Babiš po celou dosavadní politickou kariéru sliboval řízení státu jako firmy, zjednodušení byrokracie, digitalizaci země. Ale výsledkem je jen nárůst počtu státních úředníků, aby úřady zvládaly kontrolovat, jak občané plní další a další regulace, které na ně minulá koalice uvalila. Kdo by tedy mohl věřit Babišovi, který zase opakuje to samé, a navíc má tentokrát v zádech nejen sociální demokraty, ale také komunisty – a to jsou na řízení cizích životů jiní kabrňáci! Deregulace a KSČM – to rozpor masívní jako velká čínská zeď.

Navíc nepadlo ani slovo o tom, že na začátku digitalizace a redukce byrokracie musí být inventura státních agend, jejich zjednodušení a dokonce rušení. Jinak jen zdigitalizujeme – ale nezmenšíme – tu nepřehlednou houštinu povinností, které stát na občany i firmy navalil.

Za čtvrté - je podmínkou dobré funkčnosti vlády, aby ji nepojila jen touha vládnout, obsadit ministerské posty. Partneři by měli mít alespoň trochu důstojnou pozici a názorovou shodu. Jeden by neměl používat toho druhého jako fíkový list nebo hadr na podlahu. A ten druhý by takovou roli neměl přijmout.

A konečně za páté - je jasný rozpor slov a reality ve schopnosti zvládnout všechny výzvy. Vláda se prý chce sebevědomě zapojit do řešení vážných mezinárodních problémů. Pak ale působí jako výsměch, když si vláda přišla pro důvěru, ačkoli má ministra zahraničních věcí pouze na vedlejšák.

Podobných rozporů je ovšem program vlády plný. Jeho obsah – a také obsah středečního projevu premiéra ve sněmovně – tvoří naprosto nesourodé, nenavazující žonglování s podivnými daty, domněnkami, přechody od tématu k tématu. Hlavní heslo nové vlády by mohlo znít: Naznačte nám, co chcete slyšet, a my vám to řekneme.

A pokud nějaký projekt zahrnuje tolik vážných rozporů, neměl nikdy důvěru dostat. Pokud ji tedy po středě má, je jasné, že naším úkolem je teď tvrdá opoziční politika, která bude chránit všechny důležité hodnoty pozitivního polistopadového vývoje.

Autor je poslancem ODS

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1