Blokování Havlíčka má nádech pomsty. Ohýbají dohody, tvrdí Pekarová Adamová. Podle ANO žádné nebyly

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Ani ve třetí dvoukolové volbě poslední volné pozice místopředsedy dolní komory neprošel kandidát hnutí ANO. A to přesto, že nikdo z koalice nezpochybňuje, že má na post – s ohledem na počet mandátů ve sněmovně – hnutí ANO nárok. Otázka tedy je, proč po Radku Vondráčkovi neprošel ani Karel Havlíček. A zatímco zástupci koalice hovoří o nedodržených dohodách, podle hnutí ANO žádné neexistují. Stále se tak nelze ubránit dojmu, že jde ze strany vlády o odplatu.

Ještě v úterý – tedy před tím, než byly známy výsledky druhého kola třetí volby – jsme napsali, že se postup současné koalice jeví jako vendeta za peripetie, které předcházely po volbách v roce 2017 zvolení Petra Fialy na tentýž post, o který se nyní uchází Karel Havlíček. To ale nikdo ze zástupců vládní většiny, kterou nyní v dolní komoře tvoří ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti, oficiálně přiznat nechce.

Zároveň – a to je klíčové – nikdo z koalice nezpochybňuje nárok hnutí ANO na dvě místopředsednická křesla ve vedení sněmovny. Pokud lze tedy tu a tam na sociálních sítích zaznamenat hlasy, dle kterých je hnutí ANO de facto nedemokratickým uskupením, jehož členové plní roli pouhé stafáže svého předsedy a zakladatele Andreje Babiše, který šel do politiky výhradně kvůli tomu, aby si ošetřil a pohlídal své obchodní a jiné zájmy, pak nikdo z koalice podobně ostrá slova nevolí.

Ze všeho nejvíc to působí tedy tak, že si všichni aktéři teprve zvykají na své nové role, přičemž stávající většině tak nějak vadí, že jí opozice nejde víc na ruku. Daleko od pravdy dost možná ani nebudou ti, podle kterých vládě, která disponuje pohodlnou většinou 108 hlasů z dvou set, hodně rychle praskají s opozicí nervy. A pravdou zcela jistě je, že úlohou a úkolem opozice v žádném politickém uspořádání – a to ani v tom demokratickém – není jít vládě na ruku.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké dohody podle Markéty Pekarové Adamové hnutí ANO porušilo?
  • Jak dění kolem Havlíčka komentuje předseda sněmovního klubu ODS Marek Benda?
  • A čím za ANO kontruje Alena Schillerová?
sinfin.digital