Britský políček Huawei a bipolární svět 5G technologií

Erik Siegl

KOMENTÁŘ ERIKA SIEGLA | Britská vláda tento týden zakázala účast čínské společnosti Huawei na budování své sítě 5G a operátorům stanovila rok 2027 jako termín pro úplné odstranění stávajících komponent této firmy. Jedná se o (další) obrat vlády Borise Johnsona, navíc poměrně překvapivý a mající širší souvislosti.

Britský obrat naznačuje, že v americko-čínské „studené válce“ o technologickou dominanci je stále obtížnější najít a udržet kompromisy, a to i pro státy větší a technologicky vyspělejší než Česko. Britská vláda stavěla svou původní pozici, že lze skloubit bezpečnost 5G a spolupráci s čínskou firmou, na předpokladu expertů, podle kterých bylo řešením rozlišení na „jádrové“ a rádiové komponenty, jenž může dodávat kdokoliv. Huawei tak mohla v Británii doposud aspirovat na dodání až 35 procent „nekritických“ součástí sítě 5G. 

Nyní se britská vláda opět odvolává na rady svých expertů a zmiňuje také dopad amerických sankcí vůči Huawei, které zakazují vývoz (a tedy využití) amerických komponent a softwaru a učiní technologie asijské firmy výlučně čínské. Za změnou rozhodnutí jsou každopádně nejen odborné argumenty, ale především silné tlaky USA a zhoršené vnímání Číny v samotné Británii.

Jak známo, americká administrativa vede boj s Čínou o dominanci na trhu technologií, které se pravděpodobně stanou železem a uhlím 21. století. Své nejbližší anglofonní a evropské spojence se proto snaží přimět k bojkotu asijských dodavatelů skrze argumenty o ochraně bezpečnostní infrastruktury a zpravodajské spolupráce. Aktuálně také připravuje legislativu, která zakáže používání čínských technologií nejen vládním úřadům jako doposud, ale i kontraktorům pro ně pracujícím.

Koštoval: Spojenecké vztahy USA s Evropany nejsou samozřejmostí

sinfin.digital