Brněnský Harry Jelínek a předvolební harašení

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | Velký zátah na radnici Brno-střed udělali z pondělí na úterý policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) za dozoru olomouckých státních zástupců. V Hospodářských novinách se hned objevilo tvrzení, že zásah souvisí s prověřováním vysoce postavených politiků ODS, jmenován byl Pavel Blažek, současná primátorka Markéta Vaňková a její náměstek Robert Kerndl.

O den později však v Právu vyšel článek opačného vyznění. Autor konstatuje, že tento list měl možnost se seznámit s trestním spisem, na jehož základě byla razie podniknuta. V článku se uvádí, že celá akce se týká případu Pavla Hubálka, který se táhne od roku 2010. „V podkladech k zátahu, do kterých Právo nahlédlo, figurovalo pouze Hubálkovo jméno a jeho aktivity, které mu měly vynést miliony korun. Nebyla v něm žádná zmínka o vlivných politicích ODS v čele s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem.“ O co se tu hraje?

Všechno se točí kolem bývalého starosty jihomoravského Rojetína Pavla Hubálka (za KDU-ČSL), což je nefalšovaný Harry Jelínek brněnské, ale i krajské politiky. Neprodal sice Karlštejn, ale nasliboval tolika lidem tolik věcí, že se jeho machinacemi s byty a veřejnými penězi zabývala policie už před více než deseti lety.

Před osmi lety začalo jeho první trestní stíhání. Nějakou dobu si pak pobyl ve vazbě, kde začal spolupracovat s policií a sdělovat informace o určitých lidech. Vyšetřovací spis se zhruba před rokem a půl objevil v zákulisí brněnské politiky, kde byl nabízen na prodej a následně koloval v kuloárech. Poslanec ODS Blažek, o němž zde Hubálek také mluvil, se cítil poškozen a podal trestní oznámení. Mělo se za to, že jde o odvetu za to, že ODS nevzala po komunálních volbách na podzim 2018 do koalice hnutí ANO.

Babiš má po návštěvě Pompea splněno. Udržel dobré vztahy a nenechal ze sebe udělat rohožku

Mezitím vypukl na radnici Brna-střed daleko větší skandál, který zcela zastínil podvody brněnského Harryho Jelínka. Policisté v březnu 2019 zatkli místostarostu Jiřího Švachulu (ANO) a obvinili řadu jeho spolupracovníků.

Příčinou byly postupy některých lidí ve vedení radnice z volebního období (2014-2018), kdy v čele stála koalice Žít Brno a ANO. Policisté tehdy odhalili systém výpalného ve výši 15 procent ze zakázky. Tyto sumy musel odevzdávat každý živnostník nebo podnikatel, který chtěl uspět ve výběrovém řízení. Celá kauza se vlekla více než rok a výsledkem byla diskreditace Babišova hnutí v Brně a následné zrušení celé brněnské organizace ANO.

Detektivové z NCOZ se tedy začátkem týdne znovu vrátili na radnici Brno-střed. Podle zpráv od lidí blízkých orgánům činným v trestním řízení se pokusili získat důkazy, které by svědčily o manipulaci s městskými byty. Otázka je, jestli ze strany „Harryho“ Hubálka nebo komunálních politiků kolem bývalého starosty Libora Šťástky z let 2010-14.

Odpovědět na to je obtížné, protože celou kauzou se příliš proplétají zájmy různých linií policie a státního zastupitelství, které do médií vypouští účelové informace.

Investigativní novinařina není zveřejňování úniků ze spisů. Novináři by neměli využívat tajné služby, říká Šlerka

Souhrnně jde říct, že celá věc má tři roviny: jednak tu figuruje postava Pavla Hubálka. Celá léta na desítky lidí působil jako sugestivní hochštapler, který slibem nikoho nezarmoutil. Jeho svědectví, z něhož ani po letech nevzešla trestní oznámení na jím zmiňované brněnské politiky, celou věc odstartovaly.

Pak je tu politická rovina spojená s nevraživostí ANO za jejich odstranění z vedení brněnského magistrátu a jejich zájem odstínit kauzu Stoka. A na závěr zde figuruje kauza machinací s městskými byty stará deset a více let, která má v některých momentech reálný základ. Bohužel je zasuta pod nánosem účelových manipulací.

Pro vyšetření případu je nešťastné načasování poslední razie na radnici Brno-střed. Koncem září začne další kolo veřejného soudního projednávání kauzy Stoka. Bude doprovázeno výpověďmi lidí, které Švachulova skupina z hnutí ANO tvrdě nutila odevzdávat 15 procent z ceny zakázky. Několik dní nato (3. října) pak proběhnou krajské a senátní volby. V tom se utopí i dobře míněné záměry. Anebo o to právě šlo?

SDÍLET
sinfin.digital