„Česká AOC“ nám skutečně nechybí. Podobné postavy v naší politice naopak přebývají

KOMENTÁŘ JANA PALIČKY | Na světlo si skrze sociální sítě znovu našel cestu starší článek místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové. Ta si v lednu loňského roku na stránkách Hospodářských novin posteskla, že Česku chybí politička, jakou je americká kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová, známá jako AOC. Jelikož tento článek v on-line prostoru trochu „ožil“, stojí za to říct jednu podstatnou věc: AOC České Republice a vlastně ani žádné jiné zemi rozhodně nechybí.

I když o sobě tvrdí, že internet je jejich mořem, je až symbolické, jak moc Piráty v posledních týdnech vždy upřímně překvapí, když na ně někdo vytáhne něco, co na síť sami napsali. Začalo to antiEU a antiNATO příspěvky předsedy Ivana Bartoše z Pirátského fóra, pokračovalo přes text z Pirátských novin o mnohonásobném zvýšení daně z nemovistosti nebo úvahou, zda uzákonit polyamorii. Posledním úlovkem, který měl být snad raději zapomenut, je text místopředsedkyně Olgy Richterové, ve kterém si stýská, že Česku chybí politička, jakou je členka americké Sněmovny reprezentatnů Alexandria Ocasio-Cortezová. Ten Richterové v lednu loňského roku publikoval server iHned.cz, ale jak praví stará internetová moudrost: Co internet schvátí, nikdy nevrátí. Tedy co tam jednou zveřejníte, můžete klidně smazat a stejně to někde vyplave. A před volbami to platí dvojnásob.

Sama Richterová je dlouhodobě velkou propagátorkou většího zastoupení žen v politice a sama je i živoucím důkazem toho, že i s malými dětmi může žena být úspěšnou aktivní političkou. Potud všechna čest. Paradoxně se právě Richterová stala jedinou krajskou lídryní koalice Pirátů a Starostů, přestože se tato aliance tváří, jak je jí toto téma také blízké. Inu, stane se... Zda je žen v politice málo, je poměrně subjektivní otázka. Jak je do politiky dostat, je do určité míry také věc názoru. Jedni jsou pro kvóty, druzí třeba pro motivaci a inspiraci konkrétní osobností. Je AOC, jak se kongresmance přezdívá, pro Česko vhodnou inspirací? Obávám se, že nikoliv.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč by politice prospělo, kdyby byla nudná?
  • Proč není vlastně moc rozdílů mezi AOC a Lubomírem Volným?
  • Koho by Olga Richterová mohla dávat ženám-političkám k inspiraci?
sinfin.digital