Chystají Piráti vládu „národní fronty“? ODS v ní vůbec nemusí být

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Šéf Pirátů Ivan Bartoš nedávno řekl, že chce voličům ANO dopřát „důstojný exit“, aby napravili své selhání. Mnohem zajímavější je ale Bartošova vize vlády, jak ji nastínil v rozhovoru pro MF Dnes: „presumptivní premiér“ chce o koalici jednat s trojkoalicí SPOLU i ČSSD, pokud se nepropadne mimo sněmovnu.

Svým způsobem je to vlastně logické: Piráti jsou v jistých ohledech levicově uvažující strana. To určitě není problém pro hnutí STAN, s nímž Piráti tvoří volební koalici a které dokáže vždy stát tam, kde to zavání mocí. A pravou i levou umějí dobře hrát i lidovci, kteří vždy dokázali vládnout s ODS, ČSSD i ANO – ostatně jejich hlavním programem tradičně bývá účast ve vládě. Jde jen o umění popřít to, co zrovna žádá situace.

Mnohem horší vzkaz je to ovšem pro ODS a taky TOP 09, byť ta se poslední dobou stále více blíží Pirátům a Zeleným; obě strany totiž utrhly rekordní volební zisky právě na profilaci proti ČSSD. A zvlášť ODS, jež zůstává jejím opakem. A podobně i opakem Pirátů. Právě ona se proto poslední dobou začala probouzet ze snu o pětičlenné protibabišovské vládní koalici s Piráty, když dva z jejích nejznámějších politiků veřejně řekli, že si s nimi neumí představit společné funkční vládnutí.

„Piráti nejsou strana, se kterou bych si dovedl představit funkční koalici. Jsou příliš nalevo, zelení až rudí,“ napsal nejdřív ve svém komentáři pro Info.cz poslanec ODS Marek Benda. A jeho slova záhy potvrdila v Interview Martina Kováře na Rádiu Z i poslankyně ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová. I ona Piráty označila za levičáky, s nimiž si moc neumí představit vládnutí a z jejichž některých výroků jí „běhá mráz po zádech“.

Svými slovy o koaličním vyjednávání s ČSSD ji Bartoš mrazu na zádech určitě nezbavil. Možná ale šéf Pirátů vyslal v MF Dnes vzkaz právě ODS: i on dobře ví, že SPOLU je jen účelová volební koalice, která má do sněmovny na zádech ODS vytáhnout TOP 09 a lidovce, jimž stejně jako ČSSD hrozí vypadnutí ze sněmovny. Po volbách zase půjde o tři strany s vlastními poslaneckými kluby a koaličním vyjednáváním. Bartoš tak ODS říká: klidně vás vyměním za ČSSD, jestli vám ze mě běhá mráz po zádech.

sinfin.digital