Chytrá karanténa, kterou svět neviděl

Je to tu. Máme v rodině covid-19. Dcera si ho přivezla z letního tábora a na vlastní kůži jsme si tak vyzkoušeli, jak (ne)funguje chytrá karanténa. Tento komentář píšu týden poté, co se dcera nakazila, a pět dní poté, co zjistili, že na onom táboře někdo s koronavirem byl. Hygiena nás doteď nekontaktovala, tak nedokážu říct, jestli něco jako chytrá karanténa existuje. Asi je to chytrá karanténa, jakou svět neviděl.

Ale popořadě. Od pondělí dcera navštěvovala příměstský anglický tábor. V noci z pátku na sobotu jsme se od ředitele jazykové školy, která akci pořádala, dozvěděli, že v pondělí a v úterý učila děti lektorka, která v pátek zjistila, že je covid-19 pozitivní. Tento ředitel by si zasloužil medaili za odpovědnost, protože kdyby nám nenapsal, odjeli bychom v sobotu bezstarostně na svatbu, kde bylo 100 hostů a dcera by normálně nastoupila do školy. To by nám asi všichni poděkovali... 

Okamžitě jsem začal „žhavit drát“ a volat na infolinku pražské hygienické stanice. Prvních 18 pokusů bylo neúspěšných, protože linka je evidentně totálně přetížená. Kdo by to byl čekal, že na konci prázdnin bude volat více lidí. Zajistit v 21. století dostatek kapacity na nejdůležitější infolince v zemi je asi nesplnitelný úkol. Nakonec jsem se dovolal externí pracovnici, která mi řekla, co jsem tou dobou dávno věděl z internetu, tedy že by dcera měla jít na testy, a pokud budou pozitivní, tak bychom měli jít na testy taky, protože s ní bydlíme v bytě. Dále mi sdělila, že mě během 48 hodin kontaktuje pracovnice pražské hygieny, což se ale nestalo. 

Problém je, že karanténa se počítá až od testu. Pokud bychom čekali na to, až na nás u hygienické stanice přijde řada, patrně bychom byly v karanténě v době, kdy už budeme promoření. Vydali jsme se proto na vlastní pěst na testy. Kdo by za to nechtěl zaplatit 1750,- Kč? Odběrové místo v Nemocnici na Bulovce je super – profíci, vše funguje, jak má, perfektní organizace. Výtěr z nosu sice není nic, co byste chtěli mít každý den, ale bylo to rychlé.

Babiš je taky důchodce. Dostane pět tisíc na přilepšenou?

Výsledek testu jsme se dozvěděli asi po 25 hodinách. Pozitivní. Stále nás nikdo z hygienické stanice nekontaktoval. Do začátku školní docházky zbývá 18 hodin, takže jsme napsali paní třídní učitelce. Odpověděla do 20 minut, co máme s dcerou procvičovat. Super. 

Hygienická stanice pořád nic. 

Nemusím ani podotýkat, že jsem asi čtyři hodiny rušil pracovní setkání naplánovaná na dalších 14 dnů, i když mi to nikdo nenařídil.

Se ženou jsme se dohodli, že na testy raději také půjdeme. Dalších 1750,- Kč za každého se mi ale už platit nechtělo, takže jsem zavolal naší praktické lékařce, která nám pomohla a zavedla nás do systému, aby testy uhradila zdravotní pojišťovna. Správně by to měla udělat hygienická stanice. Ještě že ty lékaře máme. Odběrové místo – Žluté lázně. Žádné čekání, opět profi přístup. Odběrová místa jsou jedinou součástí chytré karantény, která funguje.

Po cestě k odběru mi volá neznámé číslo z Hradce Králové. Říkám si – to bude ta hygiena, v Praze nestíhají, tak jim pomáhají z Hradce Králové. To by bylo logické že?

Já: Dobrý den, Jakub Blažek u telefonu.

Pán z Hradce Králové: Dobrý den, byl jste se někdy v poslední době testovat na koronavirus?

Já: Ne.

Pán z Hradce Králové: Aha. Tak to je omyl. My tu máme Vaše číslo. Nashledanou.

Já: Počkejte, to není omyl, to byla dcera. Zadal jsem u ní své telefonní číslo.

Pán z Hradce Králové: Aha. Váš test vyšel jako pozitivní.

Já: Vím. Test dcery asi myslíte. Už vím, co máme dělat.

Pán z Hradce Králové: Stejně Vás musím poučit. Musíte být v izolaci. Pokud máte příznaky, tak kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře. Musíte ho informovat o výsledku Vašeho testu. Bude Vás kontaktovat hygienická stanice, aby provedla epidemiologické šetření a jste povinen jim odpovídat.

Já: Aha. To, co jste četl, to asi platí pro dceru že ano?

Pán z Hradce Králové: Eeee. Jo. Mohu Vám nějak pomoci?

Já: Chtěl bych se zeptat, jak má postupovat syn, který je také v domácnosti.

Pán z Hradce Králové: Aha, tak to Vás zarazím. To vám dám číslo, kam zavolat, a oni Vám řeknou.

Já: Děkuji. Nashledanou. 

Tak hygiena to zase nebyla. Spíš bizár.

Chvála bláznovství aneb „Alternativní pravda“ v České televizi

V době, kdy jsme se nechávali se ženou testovat, se hygiena teprve ozvala řediteli jazykové školy, odkud nákaza pocházela. Kurzu se účastnilo odhadem 20 dětí. Pan ředitel hygienické stanici poskytl telefonní čísla na rodiče všech dětí a v té době již měl informaci o tom, že i naše dcera je pozitivní. Ani po několika hodinách od chvíle, kdy hygienická stanice prokazatelně získala náš kontakt, nás nikdo nekontaktoval. 

Takže si to shrneme. Informaci o kontaktu dcery s nakaženou osobou máme od ředitele jazykové školy. Test dcery a naše testy jsme si zajistili sami ve spolupráci s naší praktickou lékařkou. Dceru jsme omluvili ve škole iniciativně a do karantény jsme si nastoupili sami proto, že chceme být ohleduplní ke svému okolí. Pokud bychom se řídili pokyny státu, tak se nakažená dcera zúčastní svatby o 100 hostech a prvního dne školní docházky a možná nakazí další desítky lidí. Oficiálně nemáme nařízenou žádnou karanténu. 

To není chyba pracovnic hygienické stanice, které od března neví kam dřív a jsou na pokraji zhroucení, je to manažerské selhání Ministerstva zdravotnictví, hlavní hygieničky, potažmo premiéra, kteří vůbec nedokázali stát připravit na další nápor koronaviru a na začátek školního roku. Je neuvěřitelné, že se v přebujelém státním aparátu nenašlo pár desítek lidí, kteří by byli okamžitě převedeni na hygienické stanice, které jsou nyní personálně zdevastované. Premiér se totiž radši schází s fanoušky hokeje a řeší s nimi, kolik lidí může na zápasy. Nic proti hokeji, ale má to řešit vedoucí „odboru hokejek a puků“, ne premiér, kterému vůbec nefunguje nejen ministr hrůzy (zdravotnictví), ale především totálně poddimenzovaný orgán ochrany zdraví, který logicky nápor zejména v Praze na začátku školního roku nemůže zvládnout. 

Za téměř půl roku od počátku epidemie Vláda ČR pro ochranu lidí neudělala nic. Máme štěstí, že si jako národ umíme poradit vždy sami a jsme odpovědní, aniž bychom se museli spoléhat na komedianty, kteří se nás snaží řídit. Až se zase někdo bude před kamerami plácat po zádech, jak nám skvěle funguje chytrá karanténa, vězte, že je to chytrá karanténa, jakou svět neviděl.

Autor je advokát

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital