Chytrá karanténa, kterou svět neviděl

Jakub Blažek

Je to tu. Máme v rodině covid-19. Dcera si ho přivezla z letního tábora a na vlastní kůži jsme si tak vyzkoušeli, jak (ne)funguje chytrá karanténa. Tento komentář píšu týden poté, co se dcera nakazila, a pět dní poté, co zjistili, že na onom táboře někdo s koronavirem byl. Hygiena nás doteď nekontaktovala, tak nedokážu říct, jestli něco jako chytrá karanténa existuje. Asi je to chytrá karanténa, jakou svět neviděl.

Ale popořadě. Od pondělí dcera navštěvovala příměstský anglický tábor. V noci z pátku na sobotu jsme se od ředitele jazykové školy, která akci pořádala, dozvěděli, že v pondělí a v úterý učila děti lektorka, která v pátek zjistila, že je covid-19 pozitivní. Tento ředitel by si zasloužil medaili za odpovědnost, protože kdyby nám nenapsal, odjeli bychom v sobotu bezstarostně na svatbu, kde bylo 100 hostů a dcera by normálně nastoupila do školy. To by nám asi všichni poděkovali... 

Okamžitě jsem začal „žhavit drát“ a volat na infolinku pražské hygienické stanice. Prvních 18 pokusů bylo neúspěšných, protože linka je evidentně totálně přetížená. Kdo by to byl čekal, že na konci prázdnin bude volat více lidí. Zajistit v 21. století dostatek kapacity na nejdůležitější infolince v zemi je asi nesplnitelný úkol. Nakonec jsem se dovolal externí pracovnici, která mi řekla, co jsem tou dobou dávno věděl z internetu, tedy že by dcera měla jít na testy, a pokud budou pozitivní, tak bychom měli jít na testy taky, protože s ní bydlíme v bytě. Dále mi sdělila, že mě během 48 hodin kontaktuje pracovnice pražské hygieny, což se ale nestalo. 

Problém je, že karanténa se počítá až od testu. Pokud bychom čekali na to, až na nás u hygienické stanice přijde řada, patrně bychom byly v karanténě v době, kdy už budeme promoření. Vydali jsme se proto na vlastní pěst na testy. Kdo by za to nechtěl zaplatit 1750,- Kč? Odběrové místo v Nemocnici na Bulovce je super – profíci, vše funguje, jak má, perfektní organizace. Výtěr z nosu sice není nic, co byste chtěli mít každý den, ale bylo to rychlé.

Babiš je taky důchodce. Dostane pět tisíc na přilepšenou?

sinfin.digital