Jako odjištěný granát. Nerudová může brutálně zahýbat s budoucností vládních stran

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Kandidatura Danuše Nerudové za Starosty a nezávislé ve volbách do Evropského parlamentu může zásadně ovlivnit výsledek všech koaličních stran. Obzvlášť pokud se ODS, TOP 09 a KDU-ČSL rozhodnou nejít do voleb na společné kandidátce. Nelze pak vyloučit, že eurovolby budou momentem, který vnese do politiky novou dynamiku – a ta bude postupně ovlivňovat vše až do sněmovních voleb.

Danuše Nerudová získala v prvním kole lednových prezidentských voleb přes 770 tisíc hlasů. Podařilo se jí to při volební účasti přesahující 68 procent. A i když jsou evropské volby s těmi prezidentskými nesrovnatelné (v roce 2019 k nim přišlo jen 28,72 procent voličů), nelze vyloučit, že se jí kritický počet voličů podaří přilákat také při hlasování o podobě europarlamentu.

Za další: evropské volby jsou specifické nejen mizernou účastí voličů. Historicky u nás platí, že jde o volby, při kterých jsou voliči ochotni se svým hlasem daleko více experimentovat. Také proto se v roce 2004 do Evropského parlamentu mohli dostat Vladimír Železný a Jana Bobošíková na kandidátce Nezávislých anebo v roce 2014 Petr Mach na kandidátce Strany svobodných občanů. K jednomu mandátu tehdy stačilo získat necelých 80 tisíc hlasů.

Co se s tou vládou sakra děje? Už i Fiala je lidem pro smích. Na pozadí se přitom schyluje k zásadním bitvám

K eurovolbám typicky chodí speciálně motivovaný a snad také poučenější volič. Profitují z toho většinou strany v politickém středu a napravo od něj. Demokratická levice u nás ve volbách do Evropského parlamentu často zaostávala za očekáváním. A pokud platí, že většinu jejích voličů na svou stranu v posledních letech přetáhnul Andrej Babiš a jeho hnutí ANO, bude zajímavé sledovat, zda se mu podaří tyto voliče motivovat k účasti. Oproti tomu u Nerudové lze předpokládat proevropské a „zodpovědné“ voliče, kteří volit přijdou.

Volby do europarlamentu budou příští rok v červnu a toto všechno nahrává prognóze, že by pro vládní strany celkově nemusely skončit nějakou výraznou porážkou. Zdůrazněme ale slovo celkově. 

K totožnému závěru se dopracujete rozborem výsledků posledních dvou voleb do EP: v roce 2014 obdržely ODS, TOP 09, STAN, lidovci a Piráti v součtu více než 38 procent hlasů, pokud k nim přičteme hlasy pro Svobodné, bylo jich přes 43,5 procent. A v roce 2019 obdržely současné vládní strany v součtu dokonce přes 47 procent hlasů.

Boj proti legalizaci marihuany není „morální povinnost“. Lidovci by si měli najít lepší téma

Faktem ale na druhou stranu je, že se poslední dvoje eurovolby konaly v čase, kdy byla pravice v parlamentní opozici. Letos tomu bude po čase obráceně: z opozice jdou do voleb hnutí ANO a SPD, což může být ve výsledku jejich výhoda. A Fialova vláda se potýká s propadem popularity, zatímco se teprve chystá provádět nepopulární opatření. 

Ve finále výsledky a jejich interpretaci ovlivní především strategie vládních stran. STAN vsadil na spolupráci s relativně úspěšnou kandidátkou na prezidentku. A protože mohou být Piráti nejspíš v klidu (jejich podpora je stabilně okolo deseti procent), na tahu jsou hlavně ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

sinfin.digital