Neuvěřitelné selhání České televize. Naskakováním na „novinářské dezinformace“ podkopává právní pořádky v zemi

KOMENTÁŘ ONDŘEJE ŠIMÍČKA | V posledních týdnech jsme svědky opakované manipulace v takzvané „kauze brněnských bytů“. Nepochybuji, že některá obvinění jsou ukotvena v realitě, ale kromě toho jsou do případu „investigativními pohádkáři“ z řad novinářů zatahováni lidé, kteří s ním nemají a nemohou mít nic společného.

Takřka v každém článku Lukáše Valáška (nyní ze Seznam Zpráv) jsou prokazatelně lživě a cíleně dehonestačně napadáni ministr spravedlnosti Pavel Blažek nebo primátorka Brna Markéta Vaňková. Pokud se podobné dezinformace šíří v soukromých médíích, je to v první řadě věc neschopného editora a vydavatele. Jejich boj, i když většina článků má s realitou společného asi tolik jako choré výplody proruských webů. Pokud ale těmito manipulacemi zásobuje diváky i veřejnoprávní televize, je potřeba ptát se proč?

Spojují se tu dvě linky. Ta méně závažná je dlouhodobé právní bezvědomí velké části veřejnosti, ale i novinářské obce, u které se to projevuje neschopností pokrývat trestní kauzy s politickým přesahem profesionálně a bez manipulací se čtenářem. Autoři mají velký problém užívat přesně terminologii trestního práva. Jak se v tom má potom vyznat konzument obsahu? 

O tomto problému jsem pro INFO.CZ před časem napsal text, který byl zaměřen na mediální manipulace kolem Čapího hnízda, ale v zásadě se týká trestních kauz obecně. 

Druhá linka je mnohem závažnější. Veřejnost je totiž cíleně manipulována ve věcech týkajících se opakovaného selhávání represivních složek veřejné moci. Je úsměvné, když se „liberálně demokratická“ média podílí na destrukci povědomí o právním státu spolu s lidmi, kteří pomáhali Miloši Zemanovi v roce 2013 páchat protiústavní puč.

„Brněnská kauza“, podobně jako například „megakauza“ Dozimetr jsou banálními případy údajné korupce okresního formátu. Jak je možné, že jsou takové věci medializovány na úrovni tragické živelné katastrofy či celosvětových událostí? 

Na jedné straně se část veřejnosti pohoršuje nad lidmi z Václaváku, že jsou zmanipulovaní dezinformačními platformami a podobně, přitom stejná veřejnost sama vykazuje obdobné znaky. Je vláčena propagandisty nezákonné šikany bezúhonných občanů za potlesku nejčtenějších médií.

sinfin.digital