V Kremlu roste napětí a Putinův mluvčí čelí kritice, že je málo vlastenecký a pro válku. Mírového disidenta to z něj ale nedělá

KOMENTÁŘ KARLA SVOBODY | Že válka na Ukrajině přitahuje stále obrovskou pozornost, je více než jasné. Ale zároveň se i v samotném Rusku stala prostředkem, jak zaútočit na svoje oponenty. Boje se tak neodehrávají jen na Ukrajině, ale i v samotném Kremlu.

To, že ruská elita není ani zdaleka jednotná, už dávno nikoho nepřekvapuje. Přesto se po zahájení války proti Ukrajině v Rusku odehrály mocenské spory a přesuny, které je záhodno mít alespoň na zřeteli. Pochopitelně, vnitroelitní rozpory budí spousty dohadů ohledně jejich významu. Stačí si jen připomenout nápadnou odtažitost Vladimira Putina od jakéhokoli potenciálního nebezpečí (nejnověji se projevila během pohřbu Vladimira Žirinovského), jeho zdraví, či situaci kolem údajných zdravotních problémů ministra obrany Sergeje Šojgu.

Do středu událostí se nyní dostal tiskový mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov. To by sice nebylo nic tak neobvyklého, ostatně úkolem tiskového mluvčího je stahovat na sebe pozornost, ale v tomto případě se jedná o zájem, o který nejspíš nestál. Jedna z klik v Kremlu, kterou můžeme nazývat válečnou, se do něj pustila pro jeho „nedostatečně vlastenecké postoje“. Útok přitom nevedli nějací opozičníci kolem Alexeje Navalného, ale až devótně loajální Ramzan Kadyrov či tajemník ústředního výboru Jednotného Ruska Andrej Turčak, kteří veřejně vystupují za obsazení celého území Ukrajiny a za to, aby se Rusko neomezovalo „jen“ donbaskými „republikami“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Za co je Peskov kritizován?
  • Proč se jedná o vnitrokremelský boj klik?
  • A co na to říká Vladimirem Putin?
sinfin.digital