Do roka a do dne. Vstupem do politiky Minář ukázal prostředník chvilkařům i opozici

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Na letošní podzim slíbil opozici nyní už bývalý šéf chvilkařů Mikuláš Minář „vyúčtování“ požadavků, kterými ji zaúkoloval. Teď nejen s opozicí zúčtoval po svém. „Je načase převzít politickou odpovědnost. Jít s kůží na trh a pokusit se vytvořit nové hnutí, které dostane do politiky stovky nových, schopných a poctivých lidí, změní celou dynamiku a odblokuje tu zablokovanou situaci. A podaří se mu oslovit i nové voliče, které současná opozice oslovit nedokáže,“ oznámil Minář vstup do politiky.

S opozicí tedy „do roka a do dne“ účtuje tím, že ji zkouší nahradit. „Současná politická situace je dlouhodobě zablokovaná a nevypadá, že by se měla změnit. Trend je za poslední tři roky stále stejný. Politické preference se nijak zvláštně nemění. Už v červnu jsem řekl, že za těchto okolností začínám zvažovat vstup do politiky,“ zdůvodnil Minář to, že chce založit další opoziční stranu. Pravda, ne že by současná opozice zrovna potřebovala dalšího malého sourozence.

Její roztříštěnost a zoufalost nejlíp ukázalo právě to, když se všichni opoziční lídři zase museli trumfovat v komentářích, že jim Minář nakonec jen týden před volbami přichází „pomoct“ zezadu. Bylo jich tolik, že vás to u třetího stejného přestane bavit. Kudla do zad opozice od nejvyššího chvilkaře je přesto nová kvalita. Když totiž nad ní zlomí hůl i někdo, kdo jejím jménem dvakrát zaplní Letnou a pověří ji konečným vítězstvím nad premiérem Andrejem Babišem, tak už nepotřebujete číst ani twitter šéfky TOP 09 Markéty Adamové Pekarové. Prostě víte, že je fakt zle.

Babiš, Bartoš a Hamáček: Tři zcela odlišní vůdci, osudové volby… A čtvrtý vzadu?

Svým vstupem do politiky ale Minář účtuje i se sebou a chvilkaři. On sám a jeho parta profíků vyššího „dobra“ tak dlouho popírali přímou účast v politice, až nakonec i sám Minář popírá, co celou dobu popíral. Takže je z něj vlastně správný politik, můžeme si konečně vydechnout. A jako vtip působí i jeho slib, že pro své politické hnutí „nevyužije ani korunu z Milionu chvilek. Ani jeden kontakt na žádného signatáře. To je majetek Milionu chvilek. Byla by to střelba do nohy.“

To nejspíš ano, čí peníze a akce ale Minář asi tak použil pro svůj vstup do politiky, když ne právě ty chvilkařů? Bez nich by byl jen neznámý zběhlý student, co teď možná brigádničí v kavárně. Minář, jenž vedení chvilkařů předal jejich dosavadnímu místopředsedovi Benjaminu Rollovi, ale nyní nepřímo přiznává i to, že jeho profesionální demonstrační a mobilizační mašina vlastně zatím neměla žádný politický efekt. On sám se často chlubil, jak se ho určitě bojí Babiš, jehož rezignaci chvilkaři požadují; nakonec se ho ale nejvíc bojí opozice.

„Slušná prasárna,“ zhodnotil Minářův vstup do politiky programový manažer ODS Jiří Kozák. Ano, vítejte v politice. Hlavně je to ale ironie. Minář totiž současně řekl, že chce opoziční hlasy v příštích sněmovních volbách sbírat s šéfem Prahy sobě Janem Čižinským. Ten jako poslední promluvil na loňské demonstraci chvilkařů a jako obvykle na sebe strhl veškerou mediální pozornost. Nenápadný „Machiavelli“, co jinak nezná bratra, totiž oznámil založení nové politické síly s názvem 3000 statečných, s níž chce prý stejně jako chvilkaři mobilizovat voliče opozice.

Minářův tah naráží na limity české politiky. Smát se po volbách může zase jen Babiš

A stejně jako oni taky ne pro sebe, ale pro opozici. „Nechceme tříštit, chceme spojovat,” slíbil tehdy Čižinský z pódia. Tak teď už jsou na to s Minářem dva, jen voliče opozice budou spojovat pro sebe, jak už to bývá. Ještě větší ironie ale je, že se vydávají po stopách nenáviděného Babiše. „Musí to být vějíř osobností, které za sebou mají úspěch. Ať už z byznysu, akademické sféry nebo politiky. Tito lidé se musí dát dohromady, aby se něco změnilo,“ popsal Minář své budoucí politické hnutí. Úplně stejně kdysi Babiš postavil své ANO. Jen při tom byl o něco líp oblečený než Minář.

SDÍLET
sinfin.digital