Dostál: Recept pro nemohoucí opozici? Nová strana Babiše ohrozí jen stěží

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Tento týden jsme se ocitli přesně uprostřed volebního období. Včera uplynuly dva roky od sněmovních voleb, a pokud se ty příští uskuteční v řádném termínu, dělí nás od nich stejná doba. Co musí každého zaujmout, je stabilita podpory jednotlivých politických stran: aktuální předvolební preference se až na malé odchylky prakticky neliší od dva roky starých výsledků voleb. Což je samo o sobě mimořádné a zcela jistě frustrující pro odpůrce Andreje Babiše a Miloše Zemana. Základní otázka zní, kdo a kdy vnese do politiky novou dynamiku.

Je přitom zcela legitimní mluvit o tom, do jaké míry je realistické v příštích dvou letech čekat expanzi některé opoziční strany, když se to ani jedné nepodařilo v těch dvou uplynulých. Šéfredaktora Respektu Erika Taberyho nemohoucnost opozičních stran dokonce dovedla k úvaze, dle které je třeba se v politickém středu vážně zabývat myšlenkou týkající se vzniku nového politického subjektu. Tabery to tvrdí přesto, že si je vědom systémových limitů takového scénáře. Sám přiznává, že by to mělo řadu rizik, tím hlavním je další tříštění hlasů ve středu stranické soustavy a napravo od něj.

Podle něj je ale otázka, co je horší: „Jestli čekání na smrt, nebo provokativní pokus o něco nového.“ Tabery myšlenku na vznik nového subjektu opírá o situaci na Slovensku, kde se novým formacím tradičně daří, zároveň označuje nejen ODS, ale i Piráty (tedy dvě nejsilnější strany hned po hnutí ANO) za etablované strany, které podle něj mají své jisté, avšak, dodává Tabery, ať dělají cokoli, nahoru jim zatím preference nejdou. Při pohledu na ostatní opoziční formace se oprávněně nevzmůže na víc než povzdech: „Debatovat o tom, že by se měly spojit, už se ani nechce. Je to stále dokola, leží na nich příliš mnoho vrstev různých křivd a nesouladů.“

Kunštát: Hledá Zeman nástupce? Dělá to, co vždy. Nastoluje agendu a tetelí se blahem

sinfin.digital