Dostál: Vokřála stahuje Stoka i konflikt v hnutí ANO. Skončí opět v izolaci?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Někdejší brněnský primátor Petr Vokřál chtěl být a také chvíli byl hvězdou komunální politiky vládního hnutí ANO. Počínaje volbami v roce 2018 se ale ocitl na sestupné trajektorii. Nejprve absolutně zpackal povolební vyjednávání a skončil v opozici, následně se v Brně o hnutí ANO začalo mluvit především v souvislosti s kauzou Jiřího Švachuly, který na Brně-střed podle vyšetřovatelů několik let manipuloval veřejné zakázky. Nyní Vokřál svádí bitvu uvnitř hnutí ANO kvůli zrušení tří městských organizací a s tím související tvorbou kandidátky pro krajské volby.

Zatímco před volbami v roce 2018 lákal toho času primátor Brna Petr Vokřál voliče tancem a rapem, po volbách si mohl vinou vlastní neschopnosti spolu s Milošem Jakešem leda tak říct: „To není jednoduchý proces ta přestavba. Není. To je proces, bych řekl, v kterým se ne každý dost vyzná, a proces, do kterýho mohou vstoupit nepřátelé a vypadají přitom jako přátelé, určitou dobu.“ Do politiky šel v dresu hnutí ANO s tehdy populárním cílem porazit kmotry a začít dělat politiku bez korupce. Po dalších volbách se ale se všemi, které čtyři roky předtím porazil, chtěl nepochopitelně spojit, načež ho vyšplouchli, obklíčili a poslali do opozice. To nejhorší pro Vokřála mělo ale teprve přijít: Stoka.

Rozsáhlá korupční kauza a stejnojmenná policejní operace, jejíž ohnisko spočívá v odkrývání brněnského podsvětí, složitého spletence pochybných figur, mafiánů, podnikatelů a politiků hnutí ANO, mezi nimiž hraje prim bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula. Podle posledního zjištění serveru Seznam zprávy nitky vedou třeba také k hnutí Slušní lidé a jejich předsedovi Zdeňku Pernicovi. Policií odposlouchávaný lobbista Jan Tkadlec na jejich adresu řekl: „Vzniklo to jako reakce na hnutí Žít Brno, také je naštvalo, když se tehdejší primátor Vokřál omluvil Němcům za odsun. Zdenálův prastrýc byl v odboji, popravili ho Němci, takže Žít Brno a primátor ho fakt štvali.“

Bude nám chybět nejméně miliarda. Od vlády stále nemáme informace, říká primátorka Brna

sinfin.digital