Bude nám chybět nejméně miliarda. Od vlády stále nemáme informace, říká primátorka Brna

Primátorka Brna Markéta Vaňková z ODS v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje opatření, která by měla pomoct oživit město. Zároveň ale přiznává, že Brno bude muset už od příštího roku hodně šetřit. Už teď je totiž jasné, že bude mít o miliardu nižší příjmy, což se zákonitě projeví na výdajové straně rozpočtu. A šetřit budou muset také příspěvkové organizace, tedy například divadla, která si ale dlouhodobě stěžují na podfinacovanost.

V posledních týdnech jsem opakovaně hovořil se zástupci divadel, s provozovateli klubů nebo restaurací. Zajímalo mě, jak čelí koronavirové krizi. Jak jim chce v této nelehké době pomoct město?

Zabývali jsme se tím dlouho a důkladně, mimo jiné například i se zástupci regionální hospodářské komory. Pochopitelně jsme se také inspirovali jinde, zjišťovali jsme, jak pomáhají jiná města. Není jednoduché najít systémové a férové řešení. Těch subjektů, které potřebují pomoct, je hodně a není v možnostech města pomoct všem plošně.

A k čemu jste se tedy dopracovali?

Připravili jsme balíček opatření, o kterém jsem přesvědčená, že bude ku prospěchu. Zaměřili jsme se na nejvíce ohrožené sektory, tedy na kulturní instituce, gastro zařízení a aktuálně řešíme také subjekty, které se pohybují v oblasti cestovního ruchu. Pokud jde o kulturu, vypsali jsme pro ty nejmenší z nezřizované kulturní scény nový dotační titul v celkové výši 4,6 milionu korun.

Bude se škrtat a města utáhnou kohouty. Kultura může zanikat, varuje ředitel divadla Glaser

sinfin.digital