Pivovar Samson, „soused“ Budvaru: Půlmiliardová ztráta, kolem které panuje podivné ticho. Proč to zahraničnímu majiteli nevadí?

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Českobudějovický Pivovar Samson, patřící nadnárodní skupině AB-INBEV, předloni při stomilionových tržbách prodělal takřka 70 milionů. Už tento samotný fakt považují někteří odborníci za těžko uvěřitelný. Přitom pivovar prodělává desítky milionů ročně dlouhodobě. Celá věc možná souvisí s plány na privatizaci Budějovického Budvaru.

Zatímco se někteří politici přou o to, zda je vysoce ziskový národní podnik Budějovický Budvar pro stát přínosem a neměl by být raději prodán (naposledy se pro prodej vyslovila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová), výsledky Samsonu by měly politiky minimálně nabádat k opatrnosti, nebo alespoň k úvahám nad smyslem privatizace pivovaru.

Důvod je jednoduchý. Pivovar Samson byl na rozdíl od Budvaru privatizován už v devadesátých letech (v rámci skupiny Jihočeských pivovarů) a od roku od roku 2014 ho vlastní nadnárodní pivovarnická skupina AB-INBEV (dříve Anheuser Busch), Ta s národním podnikem Budějovický Budvar vede po celém světě soudní spory o značku Budweiser.

Na tom, že největší světový výrobce piva vstoupil do tehdy už silně zadluženého druhého budějovického (v řádu stamilionů) pivovaru, by nebylo nic divného, kdyby se při pohledu na výsledky hospodaření nejednalo doslova o prvoplánovou ekonomickou sebevraždu.

sinfin.digital