Ekonomika i morálka národa zničené, hygienici nestíhají. Jen Babiš si žije pod vysokým stropem

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Proč že vláda na jaře zastavila ekonomiku a podle OECD zřejmě zadělala na pátý největší hospodářský propad na světě? Prý abychom získali čas připravit se na druhou vlnu covidu a také abychom si zvedli morálku jako národ, který to zvládá. Nuže, epidemie se vrátila a nám zoufale chybí jak čas, tak morálka. Jen ta zničená ekonomika nám zůstala. A nezničitelný premiér, jehož před karanténou uchránil „vysoký strop“.

„Jsme nejlepší,“ chvástal se před půl rokem Andrej Babiš. Něco pravdy na tom bylo. Češi přišli s nápadem ušít si svépomocí roušky, když jim vláda žádné nezajistila, a tím jsme inspirovali svět. Rozhodně ale nebylo na místě, aby se nějak zvláště vytahoval kabinet. Naše čísla byla horší než u většiny států střední a východní Evropy. Sešněrování ekonomiky brutálnější, než v zemích, kde čínský virus řádil hůře. A zdravotní systém by rozhodně fungoval ještě lépe, kdyby do něj ministr zdravotnictví a premiér nevnášeli chaos.

Protože jsme ale měli v absolutních počtech naštěstí opravdu málo mrtvých a těžce nemocných, mohl se předseda vlády objektivně prohlašovat za vítěze. Už ale nemůže. Nevíme, co přesně dělala vláda během oddechového času, kdy nás COVID-19 nechal několik měsíců být. Ale zřejmě nic, co by stálo za řeč. Chytrá karanténa se ukázala být jako paní Columbová. Nikdo ji nikdy neviděl. Bohužel včetně hygieniků. A ti najednou mají tolik práce, že přes veškeré úsilí nestíhají. Přičemž vláda jim nepomáhá.

Úplně mrazí z upřímného přiznání šéfky pražských hygieniků Zdeňky Jágrové: „Máme velké trauma z toho, že nestíháme tak, jak bychom chtěli, v čase, ve kterém bychom chtěli. My se velmi omlouváme, nás to hrozně mrzí, ale v dané situaci to nejsme schopni zvládat… Naši zaměstnanci mají už dávno vyčerpané všechny přesčasové hodiny, všechno možné, a přesto jim chci poděkovat, protože jedou sedm dní v týdnu, chodí z práce v osm hodin a světlo v tunelu bohužel není velké.“

Smrt Babiše a Zemana je v zájmu Česka. Je mi líto, že mě Vystrčil nevzal na Tchaj-wan, říká Novotný

sinfin.digital