Ekonomika i morálka národa zničené, hygienici nestíhají. Jen Babiš si žije pod vysokým stropem

08. 09. 2020 • 12:00
KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Proč že vláda na jaře zastavila ekonomiku a podle OECD zřejmě zadělala na pátý největší hospodářský propad na světě? Prý abychom získali čas připravit se na druhou vlnu covidu a také abychom si zvedli morálku jako národ, který to zvládá. Nuže, epidemie se vrátila a nám zoufale chybí jak čas, tak morálka. Jen ta zničená ekonomika nám zůstala. A nezničitelný premiér, jehož před karanténou uchránil „vysoký strop“.

„Jsme nejlepší,“ chvástal se před půl rokem Andrej Babiš. Něco pravdy na tom bylo. Češi přišli s nápadem ušít si svépomocí roušky, když jim vláda žádné nezajistila, a tím jsme inspirovali svět. Rozhodně ale nebylo na místě, aby se nějak zvláště vytahoval kabinet. Naše čísla byla horší než u většiny států střední a východní Evropy. Sešněrování ekonomiky brutálnější, než v zemích, kde čínský virus řádil hůře. A zdravotní systém by rozhodně fungoval ještě lépe, kdyby do něj ministr zdravotnictví a premiér nevnášeli chaos.

Protože jsme ale měli v absolutních počtech naštěstí opravdu málo mrtvých a těžce nemocných, mohl se předseda vlády objektivně prohlašovat za vítěze. Už ale nemůže. Nevíme, co přesně dělala vláda během oddechového času, kdy nás COVID-19 nechal několik měsíců být. Ale zřejmě nic, co by stálo za řeč. Chytrá karanténa se ukázala být jako paní Columbová. Nikdo ji nikdy neviděl. Bohužel včetně hygieniků. A ti najednou mají tolik práce, že přes veškeré úsilí nestíhají. Přičemž vláda jim nepomáhá.

Úplně mrazí z upřímného přiznání šéfky pražských hygieniků Zdeňky Jágrové: „Máme velké trauma z toho, že nestíháme tak, jak bychom chtěli, v čase, ve kterém bychom chtěli. My se velmi omlouváme, nás to hrozně mrzí, ale v dané situaci to nejsme schopni zvládat… Naši zaměstnanci mají už dávno vyčerpané všechny přesčasové hodiny, všechno možné, a přesto jim chci poděkovat, protože jedou sedm dní v týdnu, chodí z práce v osm hodin a světlo v tunelu bohužel není velké.“

Ano, „světlo v tunelu“, o to tu jde. Vláda naprosto promrhala veškerý morální kapitál, nasazení a disciplínu občanů, jež projevili během první vlny. Sama pro ně udělala málo. Jediné, za co zaslouží pochvalu, je, že nakonec sehnala dostatek zdravotních pomůcek. Ale ani to není zásluha premiéra a ministra zdravotnictví, musel to zařídit ministr vnitra, který něco takového vůbec nemá v gesci. Vše, co má na starosti ANO, během krize selhalo, nebo spíš doslova vybouchlo.

Ekonomika se řítí k obřímu poklesu HDP. Ale to ještě není nejhorší. Jednak jsou zde objektivní důvody, jednak můžeme doufat, že silné Německo, jež je přes potíže stále ve velmi dobré kondici, zabere, a tím vytáhne z bahna i nás. Ale vláda neumí, či nechce podnikatelům pomoci. Živnostníkům hrozí tresty za zneužití kompenzačního bonusu, zatímco vláda hodlá lít peníze do velkých firem a místo strategických rozhodnutí vytváří půlbilionový schodek, který zčásti projí a zbytek chce „zalít do betonu“. Čemuž eufemisticky říká investice.

Resort zdravotnictví dělá co? Ví to někdo? Jen hází průšvihy na jiné a zbavuje se skutečných odborníků. Kdo ho vlastně řídí? Ministr Vojtěch, vládní zmocněnec Prymula, nebo premiér Babiš, který šéfuje tak nějak všemu včetně chytré karantény? Zjevně ani jeho mikromanažerské schopnosti nepomáhají, protože hygienici naprosto nestíhají trasovat.

Vláda tvrdila, že zardoušením ekonomiky a podnikání nám chtěla koupit čas. Ale jediné, co ve skutečnosti nyní dělá s plným nasazením, je, že chce koupit ještě nějaký čas sama sobě. Na pár lidí, kteří by pomohli hygienikům zvládat pandemii, nemá. Ale důchodcům nadělí pod stromeček pět tisíc. To aby na ni náhodou u voleb nezapomněli. Je to podlé. Ale doufejme, že také hloupé, protože i sami senioři upozorňují, že jsou zde potřebnější – podnikatelé, jimž vypadli tržby, rodiny, samoživitelky…

Čas na volby si koupil i premiér Babiš. Ačkoli jednal s nakaženou hlavní hygieničkou Rážovou, do karantény na rozdíl od jiných nemusí, mimo jiné prý proto, že v místnosti, v níž se nacházel vedle ní, jsou vysoké stropy. Někdo si holt žije na vysoké noze, někdo pod vysokým stropem… A jedeme k volbám dál, „močálem černým kolem holých skal“. Ale že by z předsedy vlády vypadla nějaká strategie, jež by lidem vrátila morál, to ne. Jak byl dříve ohledně zvládání pandemie mediálně aktivní, tak je nyní zamlklý, až přímo zalezlý.

Kdo opravdu nemá už žádný čas k dobru, jsou hygienici. Padají na ústa, ale přesto nestíhají. Zatímco z vládního nebe prší desítky a stovky miliard. Na dluh, samozřejmě. Čímž kabinet krade budoucí čas našim dětem a vnukům, kteří to jednou vše budou muset splatit. V úvodní písni k legendárnímu seriálu Sanitka se zpívá: „Příteli chvátej, píšu vzkaz/dej mi co ztrácím, dej mi čas“. Slyší vláda ono zoufalé volání lidí, kteří opravdu makají, aby nás chránili před pandemií? Co jim odpoví zpod svého vysokého stropu?