Už už to vypadalo, že stát udělá něco pořádně. Díky, pane ministře, nenechte si kazit den realitou!

01. 12. 2020 • 12:45
GLOSA MARTINA MALÉHO | Tak jsem si chvíli myslel, dokonce jsem o tom i psal, že by snad stát mohl po tom jarním fiasku s dálničními známkami a po velké bublině se státním covidovým webem třeba něco udělat pořádně.

Třeba spustit ten e-shop s dálničními známkami! Však co by ne – dostala to za úkol nějaká korporace, kola korporací se otáčejí ztuha, ale otáčejí, široko daleko se psalo, že prvního prosince začíná prodej, a aby to podpořili, tak na webu edalnice.cz šel i odpočet. Ostatně se můžete přesvědčit v archivu.

Takže ho dneska opravdu spustili. Netrvalo dlouho a objevily se první náznaky, že by to nemuselo být tak úplně skvěle odladěné. Navíc řidiči, čert ví, co to do nich vjelo, na ten e-shop lezli a chtěli si něco koupit…

To ale ti „nejpovolanější“ mocí úřední zarazili a návštěvy přesměrovali na stránku, která sice v URL hlásá „working“, ale v rozporu s tím vlastně říká, že web is not working. Beztak tam řidiči lezli nadarmo a ani rozestupy a 15 metrů čtverečních nedodržovali!

Naštěstí pak přišla tisková konference a dvojctihodný ministr dopravy-průmyslu Karel Havlíček připravil opravdovou lahůdku z kategorie černomyrdinovské disciplíny „Chtěli jsme to co nejlepší, ale dopadlo to jako vždycky.“ Totiž vysvětlení, že státní web, o kterém je cca čtvrt roku dopředu oznámeno, že od 1. 12. začne prodávat, běžel pár hodin a pak už ne.

Slovy pana ministra et ministra to je všechno úplně standardní. Takhle se to při spuštění dělá. (To má pan ministr pravdu, takhle se to opravdu při spuštění dělá - ale na základce v hodinách IVT!) To je obrana proti přetížení a hackerským útokům! A vůbec, co do toho rýpete, my jsme řekli, že to dneska bude, tak jsme ukázali, že to je, a máme teď den, dva…

Díky, pane ministře, takhle krásné pábení, to snad ani nemá cenu kazit nějakou realitou. To je vybroušený klenot ryzí pitomosti, za kterou by běžný produkťák v běžné korporaci letěl tak rychle, že by ani powerpoint nestihnul zavřít…

„My jsme nikdy neřekli, že od půlnoci bude všechno fungovat ve smyslu toho, že to bude ostrý provoz bez jakéhokoli přirozeného přerušení.“

Karel Havlíček

Ale ať to nevypadá jako bezdůvodné kopání:

Na „přetížení“ a proti útokům se používají jiné techniky. Konkrétně zrovna ty, kvůli kterým jsou státní IT zakázky tolikrát dražší. Říká se jim třeba „redundantní infrastruktura“ a „load balancing“ a „obrana proti DoS/DDoS“, a ladí se, pane ministře, vždy před spuštěním, ne po něm! Obrana vypínáním se používá u webů, co běží za dvacku někde ve sklepě u noname hostingu!

Takhle je to prostě jen další ukázka neschopnosti státu rozumně odřídit jakýkoli projekt z IT: Nefunguje to, nebo je to pozdě, nebo to je nanic, popřípadě všechno dohromady, a to ještě korunuje nějaké naprosto nesmyslné vyjádření státního úředníka…

Někdy mám pocit, že stát sám je největší propagátor anarchokapitalismu: Pojďte se na to vykašlat a nechte to na komerční sféře. Horší to být nemůže.

...pro úplnost ex post dodáváme twitterové vysvětlení Jana Paroubka, jenž šéfem společnosti Cendis, která systém pro ministerstvo připravila.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.