Třeba spustit ten e-shop s dálničními známkami! Však co by ne – dostala to za úkol nějaká korporace, kola korporací se otáčejí ztuha, ale otáčejí, široko daleko se psalo, že prvního prosince začíná prodej, a aby to podpořili, tak na webu edalnice.cz šel i odpočet. Ostatně se můžete přesvědčit v archivu.

Takže ho dneska opravdu spustili. Netrvalo dlouho a objevily se první náznaky, že by to nemuselo být tak úplně skvěle odladěné. Navíc řidiči, čert ví, co to do nich vjelo, na ten e-shop lezli a chtěli si něco koupit…
Když si vzpomenu na posměšky lidí ze státní správy nad výsledkem víkendového hackathonu (3 dny!!!) na elektronickou dálniční známku, přemýšlím, zda být také jízlivý... pic.twitter.com/1GWjqdnGTw
— Michal Bláha (@michalblaha) December 1, 2020
To ale ti „nejpovolanější“ mocí úřední zarazili a návštěvy přesměrovali na stránku, která sice v URL hlásá „working“, ale v rozporu s tím vlastně říká, že web is not working. Beztak tam řidiči lezli nadarmo a ani rozestupy a 15 metrů čtverečních nedodržovali!

Naštěstí pak přišla tisková konference a dvojctihodný ministr dopravy-průmyslu Karel Havlíček připravil opravdovou lahůdku z kategorie černomyrdinovské disciplíny „Chtěli jsme to co nejlepší, ale dopadlo to jako vždycky.“ Totiž vysvětlení, že státní web, o kterém je cca čtvrt roku dopředu oznámeno, že od 1. 12. začne prodávat, běžel pár hodin a pak už ne.
Odpověď ministra dopravy Karla Havlíčka na otázku týkající se zatím nefunkčního systému pro prodej elektronických dálničních známek. pic.twitter.com/saRYz0yMKI
— František Lutonský (@FLutonsky) December 1, 2020
Slovy pana ministra et ministra to je všechno úplně standardní. Takhle se to při spuštění dělá. (To má pan ministr pravdu, takhle se to opravdu při spuštění dělá - ale na základce v hodinách IVT!) To je obrana proti přetížení a hackerským útokům! A vůbec, co do toho rýpete, my jsme řekli, že to dneska bude, tak jsme ukázali, že to je, a máme teď den, dva…
Díky, pane ministře, takhle krásné pábení, to snad ani nemá cenu kazit nějakou realitou. To je vybroušený klenot ryzí pitomosti, za kterou by běžný produkťák v běžné korporaci letěl tak rychle, že by ani powerpoint nestihnul zavřít…
„My jsme nikdy neřekli, že od půlnoci bude všechno fungovat ve smyslu toho, že to bude ostrý provoz bez jakéhokoli přirozeného přerušení.“
Ale ať to nevypadá jako bezdůvodné kopání:
Na „přetížení“ a proti útokům se používají jiné techniky. Konkrétně zrovna ty, kvůli kterým jsou státní IT zakázky tolikrát dražší. Říká se jim třeba „redundantní infrastruktura“ a „load balancing“ a „obrana proti DoS/DDoS“, a ladí se, pane ministře, vždy před spuštěním, ne po něm! Obrana vypínáním se používá u webů, co běží za dvacku někde ve sklepě u noname hostingu!
Takhle je to prostě jen další ukázka neschopnosti státu rozumně odřídit jakýkoli projekt z IT: Nefunguje to, nebo je to pozdě, nebo to je nanic, popřípadě všechno dohromady, a to ještě korunuje nějaké naprosto nesmyslné vyjádření státního úředníka…
Někdy mám pocit, že stát sám je největší propagátor anarchokapitalismu: Pojďte se na to vykašlat a nechte to na komerční sféře. Horší to být nemůže.
...pro úplnost ex post dodáváme twitterové vysvětlení Jana Paroubka, jenž šéfem společnosti Cendis, která systém pro ministerstvo připravila.
Jedna komponenta generuje obrovské množství operací mezi frontendem a backendem, což se nám při testech neprojevilo. Na opravě intenzivně pracujeme a omlouváme se. Víc v tuhle chvíli udělat nemůžeme.
— Jan Paroubek (@jan_paroubek) December 1, 2020