Evropská unie by měla ukončit hon na Poláky. Nepřítelem je Putin, polští konzervativci hodnoty Západu brání

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Válka je strašná věc. Bleskově mění hromadu věcí, které se nám donedávna zdály být samozřejmé. Kromě jiného je na místě také revidovat obraz polské konzervativní vlády coby nepřítele evropských hodnot. Putinova agrese vůči Ukrajině ji ukázala v úplně jiném světle, totiž jako zásadovou ochránkyni Západu. Naopak mnozí z těch, co ji kritizovali, se ukázali přinejmenším jako zbabělci.

V časech míru byli Poláci v Evropské unii často za záporáky. Chtěli se zbavit komunistických soudců a nehleděli na to, že forma, jakou to dělají, se západním politikům nepozdává. Chtěli chránit právo dítěte na život a bylo jim jedno, že politická korektnost uznává pouze právo matky na potrat. Chtěli učit žáky podle svého a zapomněli, že progresivisté si činí nárok určovat, co má a nemá být ve školních osnovách v celé Evropě. Odmítali se podřídit vlně LGBT+ propagandy a naštvali tím „ideology“.

Mnohé z toho, co dělá polská konzervativní vláda, se může evropskému liberálnímu mainstreamu nelíbit. A je to logické, protože jde o jinou politickou agendu, než jaká dominuje ve většině členských zemí. Ale marná sláva, Poláci se jen demokraticky pro něco rozhodli. Pokud to snad budou chtít změnit, učiní to nějaká liberální vláda vzešlá z voleb. Dodržují občanské svobody, takže do toho zbytku EU, s prominutím, nic není. Potíž je, že progresivisté nálepkují ty, kteří mají jiný politický názor, právě jako narušitele lidských práv.

Kolem Polska se vytvořila šílená hysterie a z legitimní politiky se najednou stalo „nedodržování zásad právního státu a evropských hodnot“ nehledě na okolnosti. Možná to vláda Práva a spravedlnosti přehnala s některými formálními kroky v soudní reformě, ale z těch už pod tlakem kritiky slevila. Jenomže o to ve skutečnost nejde. Kaczynski dráždí evropské liberály tím, že si takřka jako jediný troufá prosazovat konzervativní politiku. Viz hysterie kolem potratů a LGBT agendy nebo toho, že Poláci myslí víc na své občany než na klima a drží se uhlí.

Pro progresivisty se však nesouhlas s jejich ideologií rovná porušování zásad právního státu. Tohle si ještě musíme vyjasnit, protože lidská práva a svobody jsou jasně zakotveny v Listině a v ní nic takového jako „právo na potrat“ či „právo učit děti dle představ LGBT aktivistů“ není.

Liberálové se však dopustili horšího přešlapu, když začali bezostyšně šířit tvrzení, že Kaczynski je „proruský“. Což byla lež na úplně stejné úrovni, jako když Putinovi trollové tvrdili, že Ukrajina chystá agresi vůči Rusku.

sinfin.digital