Fiala, nebo Bartoš? To je oč tu běží

17. 12. 2020 • 12:00
KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Konzervativně a liberálně orientované bloky stran se konsolidují a je čím dál méně pravděpodobné, že by uvnitř nich došlo k nějaké roztržce. O to větší bitva bude o to, který z nich bude mít premiéra. Zatím jsou na tom lépe Piráti a STAN, ale do voleb je daleko a síly se mohou vyrovnat. Bez šance ostatně není ani ANO, které může využít nechuť ODS ke korzárům. Otázka zní, co by na to řekli voliči.

Rozjíždí se tu závod dvou poměrně silných opozičních uskupení, z nichž každé si dělá zálusk na vedení vlády. Na tom může vydělat „třetí vzadu“. Kdo by to byl ještě počátkem roku řekl, ale je to tak: ANO se dostává z jasného lídra právě do této pozice. Z této bilance zatím vynechme Lidé PRO, protože to je velká neznámá. Co nás zajímá, je otázka: Fiala, nebo Bartoš? Protože nelze realisticky počítat s tím, že by Babiš zatížený střetem zájmů měl zájem sedět v příští vládě a riskovat tak, že Agrofert nedostane ani euro, ani korunu z dotací a veřejných zakázek.

Je tedy jasné, že boj se rozjíždí mezi předsedy Pirátů a ODS. Co se týká stávajícího premiéra, ten i kdyby třeba překvapivě chtěl, nikdo by ho do vlády nevzal. A nevypadá to, že by se po volbách opakovala situace, kdy si mohl diktovat. Kdyby ANO zvítězilo – což ale dnes vůbec není jisté – mohl by situaci komplikovat prezident Zeman, ale při novém rozložení sil ve sněmovně by tento problém nebyl pro ostatní strany neřešitelný. Jak jsem již psal, v nejhorším lze konstatovat, že hlava státu není dle č. 66 Ústavy ČR schopná vykonávat funkci. Což není.

Do zápasu, který má trvat příštích deset měsíců, vstupuje s náskokem blok Piráti-STAN, kterému listopadový volební model společnosti Kantar dával šanci na zisk zhruba 30 % hlasů. Blok ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by bral o třetinu méně. Je ale potřeba poznamenat, že ODS se koalicí s dvěma menšími stranami stala přijatelnější i pro voliče, kteří jí utekli k Pirátům a Starostům, protože ji považovali za sobeckou a nepoučitelnou. „Umyla“ ze sebe nánosy špíny a je dobře vidět, že menší strany potřebuje stejně, jako ony ji. Dvacet procent už je dost silný základ, aby voliči mohli věřit ve vítězství konzervativnější koalice, a proto se k ní přiklonili.

Jak se blíží termín voleb, voliči začínají uvažovat realisticky, zatímco dříve často dávali najevo spíš antipatie a svými preferencemi vyjadřovali určitý protestní postoj. Lidé prostě chtějí vidět, že se strany demokratické opozice spojí, to byl ostatně hlavní vzkaz „chvilkařské“ Letné. Když už ODS a spol. přestanou apriori vadit, mohou voliči vzít v úvahu konkrétní záležitosti – třeba že ve srovnání s druhým blokem je na její straně mnohem větší zkušenost se správou státu. Zvláště poté, co zas a znovu předvádí Babišova skvadra, nebudou už chtít ve vládě amatéry. A co si budeme povídat, Hřibovo vedení Prahy nedělá Pirátům dobrou reklamu.

INSIDER — Minář & Ondráčka o projektu Lidé PRO

Je klidně možné, že konzervativní blok stáhne náskok a vyrovná síly. Když zvítězí, Petr Fiala se nejspíš stane premiérem. Ale co když první na pásce budou Piráti se STAN? Pak se může objevit „problém“. Fiala včera sice všechny znovu ujistil, že „s Babišem ne“, ale bude to platit i ve chvíli, kdy by dostal nabídku na většinu ve vládě a post předsedy, což by mu liberální blok v případě svého vítězství pochopitelně nedal?

Není žádným tajemstvím, že v ODS se na Piráty hodně členů dívá velmi příkře. Je dost možné, že v referendu by většina dala přednost ANO bez Babiše před korzáry s Bartošem. Technokraticky vzato na tom něco je. Nynější vládní hnutí nemá žádnou ideologii, spokojilo by se s mocenskými posty, z nichž může udržovat vliv a své byznysové zájmy. Občanští demokraté by si mohli prosadit úplně cokoli a řídit zemi dle svého. Piráti mají oproti tomu hromadu nápadů, kterých se občanští demokraté děsí…

Tato „nesnesitelná lehkost vládnutí“ by ovšem byla draze zaplacena. Šlo by po opoziční smlouvě o druhou zradu na voličích. Tentokrát nejspíš poslední, protože k žádné další už by ODS nikdy nedostala možnost. Voliči zmíněných opozičních stran tentokrát do porážky Babiše – a s ním samozřejmě Zemana – investují obrovský emoční kapitál. Rozhořčení a vztek na ODS by při takové kličce byly náramné…

Jisté je jedno: pokud by ODS měla tyto zaječí úmysly, musela by je před voliči hodně dobře tajit. Protože kdyby vzniklo byť jen podezření, že ve skutečnosti touží po vládě s vykostěným ANO, veškerý politický zisk ze spojení s KDU-ČSL a TOP 09 by se vypařil, a ještě by šla do ztráty. Možná by její dva partneři začali uvažovat, zda pro ně není lepší jít samostatně a odůvodnit to právě „zradou“ ODS. Získali by tím pravděpodobně sympatie mnoha jejích voličů.

Také by se mohlo stát, že by středoví voliči, kteří mají nějaký problém s Piráty, místo trojkoalice dali přednost Minářovu hnutí Lidé PRO. Sečteno a podtrženo, kdyby se ODS rozhodla voličům „zahnout“ s Babišem, způsobila by si daleko větší problémy, než jakých by se mohla obávat, kdyby vládu nakrásně vedli Piráti. Nicméně, k nim je také třeba něco důrazného říci: Leží na nich velká odpovědnost a měli by udělat maximum pro to, aby se předvedli jako liberální, středová neradikální strana schopná kvalitní správy státu.

Boj o premiéra mezi ODS a Piráty bude tuhý. Obě strany jsou něčím drženy pod krkem. Občanští demokraté musejí dokázat, že se z minulosti poučili a že už nebudou opakovat staré chyby – zejména ty pramenící z třeskutého pragmatismu – a že už své voliče zkrátka nezradí. Tím si zajistí hlasy. Pirátská strana zase musí přesvědčit, že není chaotickým spolkem „odredovaných anarchistů“. Tím si zajistí, že nebude tak snadné ji obejít pod záminkou, že „by to tu všechno rozvrátili“.

Vládnutí s ANO bez Babiše se může jevit lákavé a snadné. Jenomže politika není rovnicí o jedné neznámé, dokonce ani ne o jedné sadě neznámých. Do beztak komplikované matice vztahů mezi politiky a programy vstupují voliči se svými emocemi, očekáváními i předsudky. Tato druhá matice je v dobách, jakou právě žijeme, do značné míry nepředvídatelná a nestabilní, asi jako počasí. Malá změna vstupních parametrů může ve výsledku způsobit hurikán… To už bych na místě ODS radši riskoval ty dredy, fakt.