Padne Hřib? Pirátský primátor dělá vlny v koalici ODS, TOP 09 a lidovců

GLOSA PETRA HOLCE | SPOLU proti Babišovi, slíbila si volební trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců. Záhy je tu ale problém. V pražské ODS to poněkud vře kvůli tomu, že by společnou pražskou lídryní měla být předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ta proto dostala od občanských demokratů podmínku: jestli chce fakt vést kandidátku v metropoli, sundá její TOP 09 pirátského primátora Zdeňka Hřiba - ODS jí na to „půjčí“ své hlasy. Problém je, že vzdoruje šéf pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Někdejší ministr je známý tím, že nezapomíná. A ambiciózní Adamové nemůže zapomenout, že ho neudělala místopředsedou TOP 09, když jí pomohl stát se předsedkyní strany. Zbytek zastupitelského klubu TOP 09 by sice Hřiba klidně položil, Pospíšil ale tohle úsilí brzdí.

Není to poprvé, co europoslanec zůstává lehce detašovaný od domácí politiky. Lídr Spojených sil pro Prahu, jejichž součástí „Topka“ je, dostal od ODS podobnou „nabídku“ i v dubnu, tehdy dokonce ještě lákavější než teď. Piráta, jenž se spíš než Praze věnuje svému mezinárodnímu odkazu a PR, měl tehdy vystřídat právě Pospíšil. To ale už neplatí; teď chce ODS někoho jiného i kvůli tomu, že Pospíšil svou první šanci promarnil. A pak že je politika nuda.

ODS se přitom do magistrátní koalice nehrne, ani nechce další pirátské hlavy. Své hlasy nabízí jen na odvolání Hřiba s tím, že nechá Piráty, aby se v tom vykoupali. Buď si to nechají líbit, protože Praha velmi štědře živí spoustu jejich kádrů, a Hřiba prostě obětují za někoho jiného, anebo hrdě na příkaz vedení strany odejdou z koalice a pak je ODS připravená držet menšinovou pražskou vládu Spojených sil a Prahy sobě svými hlasy ze zastupitelstva.

Jasný slib Fialy a spol.: Spolu před volbami, spolu po nich. V únoru představíme program naší vlády

Pospíšil tak může trojkoalici SPOLU zasadit ránu. Platí přitom, že TOP 09 je v setrvalém úpadku, a nejen politici v pražské ODS proto za trojkoalicí tuší mimo jiné výtah k tomu, jak dostat Pekarovou Adamovou ještě jednou do sněmovny. A je tu ještě jiná věc: Praha je pro obě strany jejich tradiční volební baštou, a proto je právě tady takový boj o místa i pořadí na společné kandidátce. ODS kdysi v Praze diktovala, pak ji vystřídala TOP 09, jenže teď je tu silnější zase ODS; poslední pražské volby dokonce znovu vyhrála, ovšem nesedí v koalici. Mít jako pražskou volební lídryni pro sněmovní volby šéfku TOP 09 proto ODS bere jako potupu. 

Formování antibabišovských koalic ale v metropoli způsobuje i jiné politické tlaky. Vedle volební trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců se zformovala i volební dvojkoalice Pirátů a STAN, jenže „starostové“ jsou v Praze součástí Spojených sil. A ty v magistrátní koalici nejvíc ze všeho bojují s Piráty, kteří hlavní město řídí podobně jako svou bárku: ke kormidlu nechtějí pustit nikoho jiného.

Pražský STAN se proto aktuálně nachází někde mezi Spojenými silami a Piráty, ovšem bez své lídryně Hany Marvanové. Ta v Pirátech vidí politickou zkázu. Je to bizarní situace: oba lídři Spojených sil se v podstatě ocitli mimo své zastupitelské kluby, které celostátní politické zájmy jejich partají táhnou jinam. Tenhle duel ODS a TOP 09 má slušně toxický potenciál. A i kdyby vše skončilo předvolebním smírem, logická rivalita se vrátí hned po volbách.

INSIDER — Hřib: Čína a Rusko tu mají dvě ambasády - oficiální a pak na Hradě

SDÍLET
sinfin.digital