Padne Hřib? Pirátský primátor dělá vlny v koalici ODS, TOP 09 a lidovců

GLOSA PETRA HOLCE | SPOLU proti Babišovi, slíbila si volební trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců. Záhy je tu ale problém. V pražské ODS to poněkud vře kvůli tomu, že by společnou pražskou lídryní měla být předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ta proto dostala od občanských demokratů podmínku: jestli chce fakt vést kandidátku v metropoli, sundá její TOP 09 pirátského primátora Zdeňka Hřiba - ODS jí na to „půjčí“ své hlasy. Problém je, že vzdoruje šéf pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Někdejší ministr je známý tím, že nezapomíná. A ambiciózní Adamové nemůže zapomenout, že ho neudělala místopředsedou TOP 09, když jí pomohl stát se předsedkyní strany. Zbytek zastupitelského klubu TOP 09 by sice Hřiba klidně položil, Pospíšil ale tohle úsilí brzdí.

Není to poprvé, co europoslanec zůstává lehce detašovaný od domácí politiky. Lídr Spojených sil pro Prahu, jejichž součástí „Topka“ je, dostal od ODS podobnou „nabídku“ i v dubnu, tehdy dokonce ještě lákavější než teď. Piráta, jenž se spíš než Praze věnuje svému mezinárodnímu odkazu a PR, měl tehdy vystřídat právě Pospíšil. To ale už neplatí; teď chce ODS někoho jiného i kvůli tomu, že Pospíšil svou první šanci promarnil. A pak že je politika nuda.

ODS se přitom do magistrátní koalice nehrne, ani nechce další pirátské hlavy. Své hlasy nabízí jen na odvolání Hřiba s tím, že nechá Piráty, aby se v tom vykoupali. Buď si to nechají líbit, protože Praha velmi štědře živí spoustu jejich kádrů, a Hřiba prostě obětují za někoho jiného, anebo hrdě na příkaz vedení strany odejdou z koalice a pak je ODS připravená držet menšinovou pražskou vládu Spojených sil a Prahy sobě svými hlasy ze zastupitelstva.

Jasný slib Fialy a spol.: Spolu před volbami, spolu po nich. V únoru představíme program naší vlády

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital